Z dôvodu prudkého zdražovania pôžičiek v nasledujúcich mesiacoch razantne padne záujem o nové hypotéky. Podľa posledných zverejnených štatistických údajov banky počas decembra minulého roka predávali nové hypotéky v priemere za ročný úrok vo výške 3,04 percenta. Pri pohľade na aktuálne reklamné ponuky väčšina finančných domov predáva nové úvery za sadzby pohybujúce sa okolo úrovne štyroch percent.

Razantné zdražovanie bude pravdepodobne pokračovať aj v najbližších mesiacoch. Európska centrálna banka (ECB) už 16. marca 2023 plánuje zvýšiť základnú úrokovú sadzbu z troch na 3,5 percenta. Práve na najbližšom stretnutí guvernérov sa tiež načrtne tempo ďalšieho zvyšovania úrokov.

Sadzby stúpnu na päť percent

„Predpokladáme, že vrcholom zvyšovania kľúčovej úrokovej sadzby by mala byť úroveň 3,5 až 4,0 percenta, čo by malo znamenať posun najpredávanejších fixácií tri a päť rokov na úroveň 5,0 až 5,5 percenta,“ odhaduje budúci vývoj riaditeľ divízie úverov, stavebného sporenia a lízingu v spoločnosti Finportal Adrián Luterán. Práve prudké zvyšovanie sadzieb odrádza čoraz viac ľudí od nových úverov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa