• Po vstupe do EÚ by som si chcel otvoriť firmu na predaj nových áut, mám dodávateľa v Nemecku. Autá, ktoré kúpim, keďže sú nové, majú nemecký veľký technický preukaz bez zapísaného majiteľa. Budem môcť ja, po ich dovoze, vybavovať slovenský technický preukaz bez zápisu majiteľa, aby malo auto pri predaji už slovenský technický preukaz? Alebo to bude môcť vybavovať za seba až nový majiteľ, ktorému auto predám?

Motorové vozidlo zakúpené v zahraničí môže po cestných komunikáciách Slovenska jazdiť až po schválení jeho technickej spôsobilosti a pridelení evidenčného čísla. Vstupom SR do EÚ odpadlo náročné schvaľovanie technickej spôsobilosti, ktoré je nevyhnutné pri prihlasovaní vozidla do evidencie.

Od 1. mája by malo aj Slovensko uznávať tzv. globálnu homologizáciu. To znamená, že ak motorové vozidlo má typové schválenie z niektorého z členských štátov EÚ, je toto schválenie platné vo všetkých členských štátoch únie.

Ak si občan SR dovezie auto s týmto typovým schválením, stačí ak vozidlo pôjde prihlásiť do evidencie motorových vozidiel bez schválenia technickej spôsobilosti. Podmienkou je ale mať osvedčenie o zhode vozidla s typom, ktorému bolo udelené typové schválenie v EÚ.

Je to tzv. certifikát konformity (COC, CEE), ktorý sa vzťahuje na konkrétne vozidlo a obsahuje jeho VIN číslo. V tomto doklade sa už nachádzajú všetky podstatné technické údaje potrebné na vyplnenie technického preukazu. Certifikát konformity možno získať buď priamo od výrobcu alebo zástupcu danej značky vozidla v krajine, kde bolo kúpené, približne za 100 EUR.

Proces schvaľovania technickej spôsobilosti na Slovensku sa riadi v zmysle platného zákona č. 315 / 1996 Z. z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov.

V platnosti je aj ustanovenie § 100 vyhlášky MDPT SR, číslo 116/1997 Z.z. o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov (ďalej len "vyhláška") a „Dodatok č.1" z 12. februára 2002, ktorým sa mení a dopĺňa Metodický pokyn č. 1/1997 z 28. apríla 1997 pre postup staníc technickej kontroly súvisiaci sa schvaľovaním technickej spôsobilosti jednotlivého vozidla na premávku na pozemných komunikáciách pri stavbe, dovoze, prestavbe a po vyradení vozidla z evidencie dopravného inšpektorátu (ďalej len „Dodatok č. 1").

O vydanie technického osvedčenia musí požiadať na obvodnom úrade pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, ktorý spadá pod Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR, držiteľ vozidla. Zoznam týchto úradov sa nachádza na internetovej stránke rezortu (www.telecom.gov.sk/top/ku_cdpk.doc).

Držiteľom môže byť fyzická osoba, fyzická osoba oprávnená na podnikanie alebo právnická osoba, inak osoba, ktorá je vlastníkom vozidla alebo jeho užívateľom. Musí tak urobiť v mieste svojho trvalého pobytu alebo sídla.

Na schválenie technickej pôsobilosti vozidla sa vyžaduje overenie zhodnosti (homologizácia) vozidla, jeho súčastí, výstroja a výbavy. Toto overenie vykonávajú iba poverené firmy a to na náklady výrobcu, dovozcu alebo držiteľa vozidla. Schválenie technickej spôsobilosti jednotlivého vozidla sa potvrdzuje vydaním technického preukazu alebo technického osvedčenia vozidla.

Do legislatívneho procesu je pripravený návrh nového Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, ktorý nadobudne účinnosť pravdepodobne až začiatkom budúceho roka.

Do neho budú zakomponované už aj ustanovenia 04doku//id912_am_priloha_1400_2002.pdf target=blank>Nariadenia EK č. 1400/2002, ktoré podrobnejšie upravia spôsob predaja a servisu motorových vozidiel a podmienky pre výrobcov. Bude upravovať i schvaľovanie dovozeného vozidla, komponentu i samotnej technickej jednotky vozidla. Návrh zákona je zverejnený na internetovej stránke MDPT SR (http://www.telecom.gov.sk/pk/040590/vlastnymat.htm).

Na vybrané otázky zadané do Europoradne na www.euroinfo.gov.sk odpovedá tím žurnalistov TRENDU a externí experti.