A už aj dostal na list odpoveď. Akú, to presne nevieme. Premiér na sociálnej sieti len oznámil, že odpoveď ho milo prekvapila.

Andrej Danko je aj v uhorkovej sezóne jednoducho tým istým Andrejom Dankom. Ani na zahraničnej pracovnej ceste v Južnej Kórei si nedal pozor na to, ako a čo hovorí. Jazyk ho opäť neposlúchal, keď si nostalgicky zaspomínal na hranici s diktátorskou Severnou Kóreou na náš ostnatý drôt. Ak teda túži za niečím dávno prežitým, príjemným, je to ostnatý drôt okolo slovenských hraníc?

Nestačí to?

Poslanci už veľakrát dokázali, že sú nadštandardne platení amatéri, aj keď mnohí sedia v poslaneckej lavici už dve volebné obdobia.

Na poslednej parlamentnej schôdzi predložila agilná trojka Ľubomír Petrák, Igor Choma (obaja Smer-SD) a Edita Pfundtner (Most-Híd) novelu zákona o miestnych daniach. Prešla v tichosti a bez kriku opozície do druhého čítania. A keď si poslanci už mysleli, že to majú v suchu, spustila sa lavína kritiky. Tú poslanci napokon neustáli.

V stredu najprv Most-Híd deklaroval, že návrh upraví tak, aby sa daň netýkala rodinných domov, ale len nehnuteľností podnikateľov a developerov. Vo štvrtok, asi po zásahu neviditeľnej ruky z Úradu vlády, poslanci návrh z parlamentu stiahli. Podrazilo ich vraj aj ZMOS, ktorému vyhovuje súčasné znenie zákona, hoci podľa poslancov predložené zmeny dlhodobo požadovalo a štyri mesiace sa aktívne zúčastňovalo na príprave novely.

Daň z nehnuteľností sa v súčasnosti platí podľa veľkosti zastavanej plochy. Poslanci to chceli zmeniť tak, aby ľudia platili podľa úžitkovej plochy, teda aj za podlažia. Tie však môžu obce zohľadniť v dani už v súčasnosti cez príplatok, ktorý sa priratúva k základnej sadzbe dane. Pre mnohých ľudí by ale novela znamenala dvojnásobok až trojnásobok súčasných platieb dane zo stavieb.

Informácie v médiách o navrhovaných zmenách označili traja nadmieru iniciatívni poslanci za polopravdy a účelové lži. Pridali aj ospravedlnenie ľuďom, že nikdy nebolo, nie je, ani nebude ich cieľom poškodzovať občanov Slovenska.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa