Budú sa zamestnanci preukazovať v práci covid pasom? A z koho kasy pôjde preplácanie testov pre tých, ktorí nie sú na zaočkovaní? Tieto i ďalšie témy rozlúskli poslanci Národnej rady (NR SR) 12. septembra schválením rôznych legislatívnych zmien v súvislosti s treťou vlnou pandémie.

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

Za zákon tzv. lex korona hlasovalo 84 poslancov, proti bolo 34, zdržal sa jeden.  Ten zasahuje minimálne do desiatich rôznych právnych predpisov, ktoré bude musieť vláda následne legislatívne upraviť. Najviac rozporov vyvoláva preukazovanie sa covid pasmi na pracoviskách i preplácanie testov zamestnávateľmi.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná

Poslanci odobrili aj viaceré pozmeňujúce návrhy. Upraví sa napríklad výška sumy úrazového príplatku zdravotníkov tak, aby zodpovedala právnemu stavu mimo krízovej situácie.

V zákone sa časovo ohraničí platnosť obmedzení zamestnancov na základe očkovania, potvrdenia o prekonaní ochorenia covid-19 alebo negatívneho testu. Platiť bude len do 1. mája 2022.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Legislatíva tiež stanovuje, aby vláda upravila podmienky zabezpečenia bezplatného dodania testov.

Na Slovensku slabá právna istota

K hlavnému hygienikovi Jánovi Mikasovi následne dorazí od vlády odporúčanie, ako má riešiť súčasnú pandemickú situáciu. On ho premietne do novelizácie vyhlášok či usmernení.

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde

Je nešťastné, že rozhodnutia vlády, ktoré sa týkajú covid automatu a nastavovania pravidiel, sú odporúčaním pre hlavného hygienika, uviedol ústavný právnik Radoslav Prochádzka pre televíziu TA3.

„Ten môže, ale aj nemusí odporúčania akceptovať. Je dôležité, aby takéto veci, ktoré môžu byť sporné, urýchlene priroitne vecne príslušné orgány, a nimi sú v právnom štáte súdy,“  povedal.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Na Slovensku jednotlivci túto možnosť nemajú, bez problémov to však takto funguje v susednom Česku, kde Najvyšší správny súd dáva autoritatívne odpovede na rôzne otázky praxe. A to je jeden z hlavných problémov pri manažmente pandémie na Slovensku, keďže právna istota je v tejto oblasti slabá, uviedol R. Prochádzka.

Včasné rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý často rozhoduje dlhé mesiace, by mohli obrúsiť viaceré konfrontačné názory.

„To čakanie na rozhodnutie ÚS je kontraproduktívne, keďže ide o orgán, ktorý disponuje istou autoritou,“ spresnil ústavný právnik.

TREND sa pozrel na viaceré novinky, ktoré prináša definitívne schválený zákon z pohľadu praxe. Nájdete ich nižšie v prehľadnej fotostory.