Keďže tretia vlna pandémie kvári už pár týždňov Slovensko, vláda plánuje sprísniť opatrenia v zmysle odporúčaní konzília odborníkov. To dalo ešte 6. novembra návrhy, ako zvládnuť zhoršujúcu sa situáciu.

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde

Napríklad, že zamestnanci v červených okresoch by sa museli pri vstupe do práce preukazovať dokladom, či už o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia

Odporúčajú tiež nariadiť firmám home office, či čerpanie zvýhodnenej pandemickej dočasnej práceneschopnosti (PN) len pre očkovaných.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

Najdôležitejším parametrom v pandémii je však stále počet hospitalizovaných v nemocniciach. Delta je veľmi regionálny problém, rozdiely od východu na západ sú obrovské, uvádzajú na svojej sociálnej sieti analytici portálu Dáta bez pátosu.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná

„Problém je dnes na východe Slovenska, v Prešovskom a v Košickom kraji. Postupne sa problém presúva aj na sever do Žilinského okresu," spresňujú analytici. Niektoré nemocnice už majú podľa nich viac pacientov ako bolo ich maximum v II. vlne v zime 2021.

Na snímke vpravo v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič a vľavo v pozadí minister vnútra SR Roman Mikulec (obaja OĽaNO) prichádzajú na 36. schôdzu vlády SR 20. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Depeháčkári budú policajtami v civile. Veľkí overia stovky faktúr denne a všetci si priplatia

Rezort zdravotníctva slovami hovorkyne Zuzany Eliášovej v závere minulého týždňa uviedol, že navrhne zavedenie lokálneho núdzového stavu a zváži ďalšie rozhodnutia. Je zatiaľ otázne, k akým opatreniam vláda napokon pristúpi, prípadne či dôjde k úprave legislatívy a v akej forme.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Podobne vysoké denné prírastky prípadoch covidu evidujú aj v iných okolitých krajinách. Slovensko je už pár týždňov zaradené medzi vysokorizikové štáty s vysokou incidenciou napríklad pre susedné Česko či Nemecko.  Pritom ako jediná krajina v EÚ máme už od 15. júla až dodnes karanténu neočkovaných po vstupe na územie SR, na 5 deň je možné podstúpiť PCR test.

Na snímke zľava minister financií SR Igor Matovič spolu s prezidentom Finančnej správy (FS) Jiřím Žežulkom.
Neprehliadnite

Daňové kontroly lepšie mieria na terč. Daniari lovia cielene, preverujú nákupy i presuny ziskov

Veľmi to ekonomicky počas letnej sezóny pocítil domáci cestovný ruch, ktorý to finančne poznačilo a ekonomicky trpí dodnes. Aktuálne je 36 okresov v čiernej fáze – treťom stupni ohrozenia a ďalších 34 sa zafarbilo na bordovo, čo znamená druhý stupeň ohrozenia. 

Vláda rozhodne o pár dní

Nie je zatiaľ jasné, na akých opatreniach sa vládna koalícia napokon dohodne. Napríklad strana Sloboda a Solidarita na čele s Richardom Sulíkom hovorí zásadné nie zatváraniu škôl mimo pravidiel školského automatu, zatváraniu prevádzok po 22.00 hodine aj pre očkovaných, či zavedeniu núdzového stavu a zákazu vychádzania.

Milan Krajniak Zákonník práce nateraz meniťnebude, štát má iné možnosti, ktoré treba využiť.
Neprehliadnite

Pre očkovaných i neočkovaných v práci chystá Krajniak novinky. Riadiace páky však firmám nedá

Prišli s vlastnými návrhmi, ako lepšie manažovať pandémiu. Medzi nimi napríklad uznávať pozitívny protilátkový test s dostatkom protilátok na úrovni očkovania 3 mesiace od vykonania testu, alebo motivovať sumou napríklad 50 eur za každého zaočkovaného – lekára, obec či očkovacie centrum.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Lengvarský robí ramená pri kontrole covid pasov. Legislatíva ukazuje na rozpor s GDPR

Zatiaľ nie je jasné, ako sa k tejto téme postaví strana Sme rodina, ktorá v júli pôvodne nehlasovala za návrh preukazovať sa pri vstupe do prevádzok covid passom cez novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, napokon ho však podporila.

Názory v koalícii sa rôznia

Každá krajina má vrchol pandémie inde, uviedol v nedeľnej relácii RTVS o Päť minút dvanásť Boris Kollár, predseda tejto strany. „Musíme národ spájať, nerozoštvávať a nedeliť ho na dve kategórie. Teda, že očkovaní sú dobrí, nezaočkovaní sú zlí, v žiadnom prípade. Inak budeme mať polarizovanú spoločnosť,“ objasnil B. Kollár v RTVS svoj postoj.

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)  po 21. schôdzi vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ

Vo vláde však panuje zhoda na tom, že sa musí konať ráznejšie a prijať k tomu aj potrebné opatrenia. Dôvodom je, že ľudia nedodržiavajú nastavené podmienky v súvislosti so šírením pandémie, uviedol to po rokovaní so zdravotníkmi a členmi vlády o epidemickej situácii premiér Eduard Heger (OĽANO).

Na svojej sociálnej sieti naznačil, na čom sa dohodla koaličná rada. Očkovaní a ľudia, ktorí prekonali covid, budú v čiernych okresoch môcť navštevovať reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Všetko za pravidelných kontrol dodržiavania opatrení. 

Prevádzkovateľ/organizátor by tiež mal dostať právo vykázať z priestoru alebo podujatia osobu, ktorá poruší opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ). Kabinet by mal rozhodnúť aj o tom, že zamestnávatelia budú môcť vyžadovať od zamestnancov COVID pass.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas tlačovej konferencie o opatreniach v oblasti pomoci ľuďom s exekúciami v Bratislave 20. októbra 2021. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Pijavice podľa Matoviča zaplačú a bludy o plnších mešcoch dlžníkov v exekúcii. Pravda je inde

TREND zmapoval z agentúrnych správ, aká je situácia v jednotlivých krajinách a na čo tam kladú dôraz. Ich prístup nie je úplne jednotný, záleží od konkrétnej vlády, aké podmienky pre občanov nastaví a čo bude vyžadovať.

Pozrite sa bližšie vo fotostory TRENDU, ako postupujú politici aktuálne v iných štátoch na zvládnutie tejto situácie.