Budúci český premiér vlády Petr Fiala a súčasný premiér Andrej Babiš
Zdroj: TASR
Budúci český premiér vlády Petr Fiala a súčasný premiér Andrej Babiš

Česko

Neočkovaní ľudia si od 1. novembra platia AG a PCR testy zo svojho, na Slovensku tak robia od 10. augusta. Bezplatná možnosť zostala v Česku napríklad pre deti a mladistvých do 18 rokov a tiež pre tých, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať. Od 22. novembra budú na hromadných akciách uznávané AG testy len pre tisíc ľudí, ďalší musia mať PCR testy.

Na menších akciách je možné preukazovať sa AG testami. Prevádzkovatelia služieb tiež od novembra kontrolujú, či sú návštevníci očkovaní, alebo testovaní, alebo prekonali covid. Skrátila sa platnosť AG testov na deň, PCR testov na 3 dni.

Na Slovensku toto platí už od augusta. V súčasnosti je v Česku zaočkovaných viec než 57 percent ľudí. K 6. novembru tam zaznamenali podľa portálu JHU CSSE COVID-19 Data zhruba 9 200 nových prípadov, aktuálne je hospitalizovaných 2 697. Otázne je, aké zmeny zavedie budúci premiér Petr Fiala.

Aké proti covidové opatrenia česká vláda schválila 10. novembra:
  • Od 15. novembra bude povinne testovaný každý zdravotník na lôžkovej starostlivosti, ktorý nie je očkovaný.
  • Cudzinci, ktorí sa zdržiavajú dlhodobo v Česku, môžu zájsť na očkovanie, štát im to zaplatí z rozpočtu ministerstva zdravotníctva.
  • Študenti vysokých škôl v učebniach nad 50 ľudí budú od 15. novembra musieť nosiť respirátory aj v rámci výučby.
  • Novo bude povinné vyšetriť 30 percent pozitívnych vzoriek tzv. diskriminačným PCR na prítomnosť mutácií koronaviru, nie všetky.