Presne ako pre Pavla Kožíka, ktorý stojí za príbehom prvej a najväčšej slovenskej investície na Kube. Majiteľ a generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta je jediným zo Slovenska, kto dokázal uzavrieť biznis s kubánskou vládou a vznikla firma Proxcor.

Ako hovorí Pavol Kožík vo videu, úspešný príbeh začal, keď bol mladý. „Nedokázal som vysloviť nahlas, že chcem na Kube podnikať, ale cítil som zvláštnu príťažlivosť,“ povedal s tým, že skutočne svoj cieľ pomenoval pred siedmymi rokmi. „Target znel turizmus, bol som o tom presvedčený. Postupne, ako som na Kubu začal chodievať, otvárali sa mi nové možnosti, získal som osobnú skúsenosť, čo je na nezaplatenie. Bez toho si neviem predstaviť, že by som tam investoval väčšie peniaze,“ dodal.

Po tom, ako kubánska vláda identifikovala potrebu investície do potravinárstva, Kožík neváhal, Proxenta využila príležitosť a zabojovala o možnosť investovať do modernizácie štátneho závodu na výrobu cukroviniek. Vďaka jeho projektu fabrika, v ktorej bude pracovať 250 zamestnancov, vyrobí ročne 17 tisíc ton oblátok, cukríkov či raňajkových cereálií.

Vyjednávania s negociačným tímom trvali tri a pol roka po podpis finálnej zmluvy. Skúsený podnikateľ si uvedomuje, že robiť biznis v menej známom prostredí so sebou prináša iné riziká ako možno očakávať povedzme v Európe. Skúsenosti iných majiteľov spoločných podnikov na Kube ho presvedčili o tom, že na Kube sa podniká ťažko, ale dobre a že vyjednané dohody vždy platia a podmienky sa dodržiavajú.

Po dlhých vyjednávaniach vznikol spoločný podnik Proxcor. Jeho názov odráža slovenskú spoločnosť Proxenta a kubánsku Coralsa. Objem uzatvoreného obchodu je na úrovni 35 miliónov eur a spoločnosť Proxenta je 51 % akcionár spoločnosti Proxcor, čo je na Kube úctyhodný podiel. Návratnosť celej investície firma odhaduje na rekordne krátkych sedem rokov. Pri vyjednávaniach boli aj situácie, kedy si slovenský podnikateľ buchol do stola. Aj o tomto momente rozpráva vo videu.

Investícia na Kube je bezpochyby výnimočná aj pre svoju lokalitu. Nesústreďuje sa totiž v hlavom meste, ale na severe ostrova v provincii Vila Clara v mestečku Caibarién. Cukrovinky bude Proxcor vyrábať v dvoch výrobných halách, ktoré postupne zrekonštruujú a koncom roka 2020 bude Proxcor pripravená spustiť výrobu sušienok a oblátok v jednej z dvoch výrobných hál. O pol roka na to v druhej hale začne výroba tvrdých cukríkov a raňajkových cereálií.

Odmeňovanie zamestnancov je tiež iné ako na Slovensku. Vzhľadom na politické zriadenie, spoločnosť nepodpisuje zmluvy so zamestnancami, ale s agentúrou. Tej Proxcor platí a ona následne bude vyplácať ich zamestnancov v domácej mene. Keďže si firma uvedomuje, že ľudí treba k práci motivovať aj inak, tak ich odmenou po každej zmene bude pre každého peceň chleba. „Pre nás tak bežná vec, pre nich je to obrovský benefit.“ – vysvetľuje Kožík vo videu.

Ostrov si podmanil slovenského podnikateľa nielen ako skvelé miesto na podnikanie, ale aj ako dovolenkový raj. Hoci let na Kubu absolvuje pre povinnosti päťkrát ročne a zdrží sa zvyčajne dva týždne, hodiny strávené v zasadacej miestnosti občas vymení aj za čas strávený v podniku pri dobrom obede či lahodnom drinku. Atmosféra Havany sa mu jednoducho dostala pod kožu a ako sám hovorí, aj u neho doma na Slovensku, či v jeho kancelárii sa odráža duch Kuby.

Ako sa dá taký objem práce stíhať a byť úspešný? Odpoveď je podľa Kožíka jednoduchá. „Musíte si veriť. Musíte byť vizionár a premýšľať dva kroky dopredu. Ja seba hodnotím ako niekoho, kto to dokáže. Treba byť aktívny, objemovo zaujímavý a tešiť sa na budúcnosť. Verte si, treba makať a netreba dúfať. Vždy sa dá nájsť miesto na trhu,“ povedal. Je presvedčený, že celý Karibik či Latinská Amerika sú obrovský trh a budú čoraz viac lákať ďalších a ďalších turistov. Prídu nové príležitosti, a preto sa netreba báť vstúpiť aj do neznámych vôd. Pre Kožíka to je práve to vzrušujúce a vie, že vždy tam niekde čaká nová príležitosť.

Oddnes sa aj vy môžete stať súčasťou tohoto výnimočného biznisu. Investičná skupina dnes Proxenta predstavila unikátnu ponuku na dlhodobú investíciu do spoločnosti PROXENTA Cuban Investments, a.s., ktorá je vlastníkom 51% podielu spoločného podniku PROXCOR. Pre viac informácií kontaktujte brokerov spoločnosti Proxenta.