Tento týždeň sa rozbieha výsledková sezóna v USA, ktorá naznačí, či bude oživenie ekonomiky pokračovať. Naštartovali ju veľké americké banky. Tie síce hlásia pozitívne čísla, ale na raste ich akcií sa to až tak neprejavuje.

Napríklad akcie JP Morgan Chase spadli po ohlásení výsledkov za druhý kvartál o 1,5 percenta na 155 dolárov. Napriek tomu, že zisk banky sa viac ako zdvojnásobil. Podobne reagovali aj akcie Goldman Sachs či Bank of America, ktoré ohlásili vyšší zisk, ako trhy očakávali.

Sídlo americkej centrálnej banky (Fed) vo Washingtone
Neprehliadnite

Veľké banky v USA prešli záťažovým testom, Fed zruší limity pri dividendách

Očakávania sú vysoké

Analytici za tým vidia najmä očakávania finančných trhov, ktoré pozitívne výsledky bánk už zarátali do cien ich akcií pred vydaním reportov o hospodárení. Za celý tento rok sa však akciám týchto bánk darí. Napríklad cena akcií JP Morgan Chase už narástla od januára o 22 percent. Ich rast sa vezie najmä na optimizme z očkovania a otváraní ekonomiky po pandémii koronavírusu.

Druhý dôvod na občasný pokles akcií bánk je, že trhy zrejme zareagovali negatívne na zrýchľujúcu sa infláciu v USA. Investori majú strach z reakcie americkej centrálnej banky – Fedu. Ten by mohol urýchliť svoje rozhodnutie utiahnuť kohútiky peňazovodov s lacnými peniazmi skôr, ako avizoval. Inflácia v USA vystúpila v júni na 5,4 percent potom čo dosiahla päť percent aj v máji. To naznačuje trend, že by zvyšovanie cien nemuselo byť len prechodné, ako tvrdia centrálni bankári.

„Je to už tretí mesiac so zvýšenou infláciou. Inflačné tlaky na strane dopytu aj ponuky pretrvávajú, takže je ťažké predstaviť si, že sa čoskoro zmiernia,“ tvrdia analytici z Jefferies pre Wall Street Journal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa