Horúce, ale na finančných trhoch ospalé leto osvieži tento týždeň sada hospodárskych výsledkov významných amerických bánk aj iných veľkých firiem ako PepsiCo. Čo by mohli naznačiť výkazy ziskov a strát o americkej ekonomike?

Takmer isté je, že druhý kvartál bude pre americké firmy veľmi úspešný. To sa odrazí aj na hodnote akcií na Wall Street, ktoré sú už teraz na dlhoročných maximách.

Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Akcie bánk sú pre investorov príťažlivejšie ako bitcoin

Nárasty ziskov

Analytici predpokladajú výraznejší nárast ziskov na akciu, kedy by sa firmy mali dostať na predpandemické úrovne. „Znamená to, že firmy by prekonali koronavírusovú pandémiu aj ziskami, nielen cenami akcií,“ vysvetľuje Dominik Hapl, analytik Arcross Private Investments.

Len na ilustráciu: akciový index S&P 500 narástol v tomto roku o 16 percent pričom dosiahol až 38-krát nový rekord. Analytici z firmy FactSet predpovedajú firmám z S&P 500 nárast ziskov medziročne až o 64 percent v druhom štvrťroku. Ak by sa to potvrdilo, bol by to najvyšší rast za poslednú dekádu, upozorňuje Wall Street Journal.

Lenže treba dodať, že pri medziročnom porovnaní to nie je až také prekvapujúce číslo. Vlaňajší druhý štvrťrok bol poznačený rozbiehajúcou sa pandémiou koronavírusu, takže firemné zisky rastú z nízkych čísel.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa