Podnikatelia zvyknú naháňať výdavky, aby si znížili daňový základ a platili nižšiu daň.

V prvom rade by sa mali zamyslieť, či im stojí ušetrenie pár eur na dani za všetky komplikácie a riziko, ktoré s optimalizáciou súvisí. Často sa klientov pýtam, či si viac vážia pokojný spánok, alebo peniaze.

A práve optimalizácia na poslednú chvíľu a naháňanie výdavkov zaváňa riskantnými, nelegálnymi a nedostatočne premyslenými operáciami.

V priebehu roka je dobré optimalizovať dane rovnako priebežne ako sa optimalizujú iné procesy vo firme. Samozrejme, najviac sa oplatí venovať veľkým alebo komplikovaným transakciám, ktoré zvyčajne poskytujú viac možností pre kreatívny prístup, a efekt môže byť naozaj významný.

Na čas prípravy účtovnej závierky je možné nechať napríklad rozhodnutie o úhrade výdavkov testovaných na zaplatenie, prerušenie daňových odpisov, odpis pohľadávok a tvorbu opravných položiek k pohľadávkam.

Aké výdavky daniari najčastejšie spochybňujú u podnikateľov a firiem a čo s výdavkami na rozbeh podnikania pred jeho začatím?

Najčastejšie býva problém s výdavkami, ktoré nie sú dostatočne zdokumentované, chýba písomná zmluva či objednávka, alebo s tými, ktoré sa daňovému kontrolórovi subjektívne nezdajú byť dostatočne súvisiace s podnikaním. Ide napríklad o prenájmy budov alebo priestorov, ktoré neboli podnikateľom využité, alebo o výdavky na reklamu, kde chýbajú dôkazy, napríklad fotografie billboardov.

Bohužiaľ, často sa stretávam s tým, že daňový úradník neuzná výdavky len na základe svojvoľného, racionálne a dôkazne nepodloženého rozhodnutia, a len preto, že sa mu nepozdávajú. A podnikatelia často netušia, že takéto rozhodnutie je v rozpore s daňovým poriadkom.

Výdavky na rozbeh a začiatok podnikania majú svoje účtovné a daňové aspekty, ktoré spolu úzko súvisia. Z daňového hľadiska je potrebné urobiť všeobecný test daňovej uznateľnosti, teda preveriť, či súvisia so zdaniteľnými príjmami, ktoré vďaka nim budú dosiahnuté v budúcnosti.

Súčasný daňový systém predstavuje odklon od jednoduchého a pružného zákona o dani z príjmov po daňovej reforme v roku 2003. Sú ešte v daňových zákonoch efektívne nástroje, ktoré podnikateľom môžu ušetriť na dani?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa