V poslednom októbrovom týždni náladu na finančných trhoch opäť ovplyvňovali najmä správy o hospodárení veľkých amerických firiem za tretí kvartál. Výsledky technologických gigantov ako Google či Microsoft investorov potešili, kým Apple a Amazon sklamali očakávania trhu, čo sa ihneď prejavilo na pomalšom raste akcií.

Napriek tomu sa zdá, že firmy celkom zvládajú bojovať s nedostatkom čipov, roztrhanými dodávateľskými reťazcami, zrýchľujúcou sa infláciou aj s problémami v Číne. I keď Apple a Amazon, ktoré sa spoliehajú aj na fyzický tovar, mali väčší problém sa s touto situáciou popasovať. Index S&P 500 však vzrástol o niekoľko desatín percenta na 4 566 bodov, čo je najväčší mesačný nárast od vlaňajšieho novembra.

burza
Neprehliadnite

Keď bude význam bitcoinu rásť, doľahne naň nejaká regulácia

Lenže niektorí analytici pripomínajú, že dáta za tretí štvrťrok sú už „staré“, keďže sú ku koncu septembra a odvtedy sa udialo na trhu veľa udalostí, ktoré môžu náladu na Wall Street mierne schladiť. Ide napríklad o plánované uťahovanie peňazovodov od americkej centrálnej banky (Fed). Tiež sa ukazuje, že inflácia nebude vysoká len dočasne.

Trh s junk bondmi v USA sa nafukuje

S firmami, ktoré hľadajú rizikový kapitál cez emisiu korporátnych dlhopisov sa v tomto roku v USA roztrhlo vrece. Podľa údajov spoločnosti  Leveraged Commentary & Data ich prišlo na trh s junk bondmi, čo sú vysoko rizikové aj úročené dlhopisy, skoro 150. Boli medzi nimi napríklad aj známa krytoburza Cainbase.

Len v septembri vstúpilo na rizikový dlhopisový trh až 26 nových firiem, čo je najviac od apríla tohto roka, všíma si Financial Times. To naznačuje, že počet firiem s vydanými dlhopismi prekročí v tomto roku poľahky 100. Takýto veľký počet sa udial v minulosti len v roku 2007, teda tesne pred prepuknutí finančnej krízy a opäť v rokoch 2013 a 2014, keď skolabovali ceny ropy.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa