Hospodárske výsledky firiem tento týždeň udávali tón na Wall Street, akcie tancovali striedavým krokom tam a späť. Prečo nevedia nájsť jasný smer, keď zisky firiem rastú?

Nemyslím si, že akcie nevedia nájsť jasný smer. Posledných sedem dní len rastú, trh získal okolo štyroch percent, takže trend je jasný, aj nárast, a ten je rýchly. Je to reakcia na hospodárske výsledky, ale aj na dohodu v USA o rozpočtových pravidlách ohľadom dlhového stropu. To ťahá trhy hore a S&P 500 už opäť prepisuje historické maximá.

Bude táto rastová vlna pokračovať až do konca roka?

Volatilita na trhoch môže byť vyššia, lebo hospodárske výsledky sú za tretí kvartál, ktorý sa skončil v septembri, čo už nereflektuje aktuálnu situáciu okolo inflácie, okolo úrokových sadzieb ani okolo výnosov na dlhopisoch. To sú udalosti, ktoré budú hrať úlohu v budúcnosti a znepokojujú investorov.

Navyše tu máme ďalšiu covidovú vlnu, hrozí opäť zatváranie ekonomík a najmä inflačné tlaky budú zjavne dlhšie a výraznejšie, ako sa očakávalo. Tiež pokračuje narušenie dodávateľských reťazcov. Napríklad teraz je v Európe nedostatok AdBlue (aditívum do automobilových motorov. pozn. TREND). Produkčná kapacita môže klesať vďaka vysokým cenám plynu a elektriny. To k pozitívnemu výhľadu na trhu neprispieva.

Wall Street
Neprehliadnite

Top vo financiách: Bitcoin nahrádza zlato ako bezpečný prístav. Trumpove médiá idú na dračku

Máme tu stále extrémne uvoľnenú monetárnu politiku, tá už nepomôže?

Bude logicky uťahovaná, musí byť, lebo máme historicky najväčšie rasty HDP. Potom tu máme problémy s infláciou aj problémy v Číne.

Na dynamiku rastu akcií som narážal, pretože napríklad Netflix aj Tesla mali výborné hospodárenie, ale ich akcie nevystrelili hore, ale skôr iba mierne stúpli

Veľká časť očakávaní ich rastu je už započítaná na trhoch. Očakávalo sa, že tretí kvartál bude dobrý. Dôležité bude sledovať výhľady firiem do konca roka. Tam sa spomína veľa vecí, o ktorých som hovoril, ako vyššie ceny energií a narušenie dodávateľských reťazcov. Veľa analytikov už svoje očakávania rastu na štvrtý kvartál mierne znížilo. Trhy už budú čakať nižšie rasty.

Spomínali ste problémy v Číne. Tam nie je stále vyriešený problém okolo zadlženého developera Evergrande. Dlho mlčal, ako chce splácať dlhy, ale napokon nejaké tranže splatil na poslednú chvíľu. Čínska centrálna banka aj vláda už naznačujú, že ju zachránia. Ako to dopadne?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa