Sú akcie v bubline? Odpoveď najväčšieho hedžového fondu zo začiatku februára bola, že v bubline sú technologické akcie ťahané Teslou. Nasledujúce týždne tento názor prijali investori po celom svete a začali sa drahých rastových akcií pod tlakom očakávanej inflácie zbavovať.

Akciový index Nasdaq 100 reprezentujúci technologické akcie sa prepadol tretí týždeň po sebe. Mnoho technologických spoločností nevypláca žiadne dividendy a investori sa spoliehajú len na ďalší nárast ich hodnoty. Takíto investori investujú skôr do budúcnosti ako do prítomnosti.

Očakávanie zvyšujúcej sa inflácie tak robí z investícií do rastových akcií stratový biznis. Investori hľadajú pozitívny cashflow, ktorý nachádzajú v doteraz podceňovaných hodnotových akciách. Posledné týždne ukazujú, že prichádza k veľkej transformácií z rastových do hodnotových akcií.

USA - Business - S&P 500 Pit at the Chicago Mercantile Exchange Group
Neprehliadnite

Burácajúce 20. roky alebo revolúcie? Ľudia si priplatia za komoditný supercyklus

Technologickí investori strácajú

Kým investori do technologických akcií stratili od vrcholu indexu Nasdaq 100 až 1,6 bilióna dolárov, Elon Musk prišiel pri strate akcií Tesly o 27 miliárd dolárov. Stále druhý najbohatší na svete, no na Jeffa Bezosa z Amazonu stráca už viac ako 20 miliárd dolárov.

Index Nasdaq, ktorý minulý rok vzrástol o 48 percent stráca v novom roku už desať percent svojej hodnoty. Širším akciovým indexom ako S&P500 alebo Dow Jones index sa darí oveľa lepšie, oba sú v pluse.

Tesla so sebou sťahuje široké spektrum akcií. Jednak sú to mnohé ETF fondy, ktoré ich  majú nakúpené a jednak akcie, ktoré si investori kupovali v snahe nájsť novú Teslu. Minuloročná hviezda na Wall Street, aktívny ETF fond ARK Innovation tento týždeň vymazal všetky tohtoročné zisky.

Cathie Wood
Neprehliadnite

Sú akcie v bubline? Jeden segment určite, zistila na vlastnej koži investičná guru roka 2020

Zelená bublina

Nie je to iba Tesla. Silný výpredaj zažívajú aj zelené investície.

„Myslím si, že sme v stopercentnej zelenej bubline,“ tvrdí Gordon Johnson, CEO GLJ Research. Kým sa dáta solárnych spoločností zhoršovali, ich cena pokračovala v minulom roku v prudkom raste.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa