Minuloročná jeseň ukázala, že ani peňažné fondy, dovtedy označované ako miesto na bezpečné krátkodobé zaparkovanie peňazí, nemusia len rásť. Niektoré mali v majetku dlhopisy skrachovaných bánk či štátov, a tak sa dostali do niekoľkopercentného mínusu. Odvtedy investorov viac zaujíma, čo presne peňažné a dlhopisové fondy kupujú.
Väčšina fondov slovenských správcov má v majetku cenné papiere dlžníkov s investičným ratingom. To je obmedzenie dané pravidlami fondov, ich štatútmi. Vychádza tiež zo zákona. V skutočnosti nie všetko, čoho rating sa nachádza v investičnom pásme, do fondov správcovia kupujú. „Dnes sa už nedá veriť ani ratingom.
Každú investíciu bez rozdielu posudzujeme individuálne a snažíme sa získať maximum informácií o emitentovi a jeho výsledkoch,“ hovorí za všetkých predseda predstavenstva Prvej penzijnej Stanislav Žofčák.

Hoci obmedzenia hovoria len o investičnom ratingu, ten má viacero stupňov. „V rámci investičného pásma preferujeme cenné papiere s ratingom na úrovni AA a vyššie,“ hovorí portfólio manažérka IAD Investments Katarína Antoničová.
Konzervatívnejšie zameranie domácich fondov sa prejavuje v teritoriálnom obmedzení investícií. V ČSOB Asset Managemente (AM) tvoria väčšinu dlhopisových investícií štátne dlhopisy krajín EÚ. V AM Slovenskej sporiteľne sa zameriavajú najmä na domáce štátne dlhopisy, domáce bankové dlhopisy a ďalšie dlhopisy v investičnom pásme.
V AIG Funds Central Europe od vypuknutia globálnej finančnej krízy preferovali skôr vládne dlhopisy a vyhýbali sa dlhopisom vydávanými bankami, hovorí riaditeľ spoločnosti Rastislav Podhorec.
Fondy Tatra AM môžu ukladať termínované vklady len v slovenských bankách, vysvetľuje generálny riaditeľ Miloslav Mlynár.
Vopred ťažko odhadnúť, ktoré pozície sú viac či menej rizikové. Skrachovať môže aj štát, hoci donedávna bol nepredstaviteľný krach aj investičných bánk.
V nedávnej minulosti sa ako rizikovejšie vnímali deriváty, ktoré boli nové, bolo ťažšie ich oceniť a ich využívanie obmedzoval aj zákon. Keď sa TREND niekoľkých správcov pýtal, aké všetky možnosti v investovaní majú a ako ich aj využívajú, len ČSOB AM spomenul aj iné ako dlhopisy a úložky.
„Prakticky vôbec neinvestujeme do kreditných derivátov a podobných hybridných nástrojov. Deriváty využívame len na zabezpečenie rizika, hlavne menového,“ hovorí V. Šošovička z ČSOB AM.
Riziko, ale z iného pohľadu, vyčísľuje v peňažných a dlhopisových fondoch durácia. To je citlivosť na zmeny úrokov a čím je vyššia, tým je aj vyššie riziko kolísania hodnoty majetku. No nielen negatívnym, ale aj pozitívnym smerom.
Peňažné a dlhopisové fondy by tiež podľa predstavy investorov nemali obsahovať žiadne akcie. Skutočnosť je taká, že dlhopisové ich podľa metodiky Slovenskej asociácie správcovských spoločností pre klasifikáciu fondov môžu držať do výšky jednej desatiny majetku. Či tak plánujú robiť, sa investori môžu dozvedieť v štatútoch v pasáži o investičnej stratégii.
Foto - Profimedia.cz