Spoločnosť Asseco pôsobí na trhu už 30 rokov. Začínala na Slovensku ako poskytovateľ IT riešení v bankovníctve, ku ktorým pridala iné segmenty, a zároveň sa rozšírila na ďalšie trhy. Dnes je skupina Asseco CE aktívna v ďalších siedmich európskych štátoch, ale projekty realizuje aj v Afrike či Ázii a zamestnáva viac ako 3 200 ľudí.

Vlaňajší rok skupina ukončila s poklesom tržieb na 297 miliónov eur, no vďaka zníženým nákladom si udržala úroveň čistého zisku 36 miliónov eur.

Daniel Bekeš, víťaz ankety CFO roka 2019
Neprehliadnite

CFO roka 2020: Hlasovanie o najlepšieho finančného riaditeľa štartuje, súťaží sedem kandidátov

Kľúčový muž financií v Assecu Branislav Tkáčik je vo firme stálicou, pôsobí v nej už viac ako dve dekády. Dnes zodpovedá za nové investície a akvizície, finančnú stránku celej skupiny v CE a vedie tím skúsených ľudí. B. Tkáčik je nominovaný na cenu CFO roka 2020.

Vyhlasovateľom trinásteho ročníka ankety o najlepšieho finančného riaditeľa je CFO Club a týždenník TREND. Minuloročným víťazom sa stal Daniel Bekeš zo spoločnosti Embraco.

Veľká zodpovednosť

Hlavnú zodpovednosť má B. Tkáčik za zabezpečenie financovania celej skupiny Asseco Central Europe a jej hladký chod. „Základným pravidlom v našej skupine je, aby každá spoločnosť bola schopná pokryť svoje potreby financovania v prvom rade vlastnými silami,“ vysvetľuje finančný riaditeľ.

Branislav Tkáčik, Asseco Central Europe
Zdroj: Archív B. Tkáčika
Branislav Tkáčik, Asseco Central Europe

Pri zaisťovaní financovania vedia v Assecu synergicky využiť to, že skupina funguje vo forme viacerých vzájomne pospájaných dcérskych firiem. Dohodovanie najlepších podmienok s bankami je neoddeliteľnou súčasťou práce CFO.

Firma v súčasnosti nezaháľa ani s investíciami. B. Tkáčik viedol prípravu a zabezpečenie financovania novej budovy firmy v Bratislave. Dobrým manažmentom financií dokázal pri tridsaťmiliónovej investícii ušetriť až milión eur, ktoré mohli použiť v rámci rozpočtu projektu na zvýšenie kvality nového pracovného priestoru a zníženie nákladov na budúcu prevádzku.

Oliver Felszeghy, finančný riaditeľ Tiposu
Neprehliadnite

CFO roka 2020: Tipos dosiahol rekordné tržby napriek tomu, že konkurencia vidí jeho plány

Skupina Asseco pokračuje vo svojom rozvoji. „Pripravujeme vytvorenie spoločného vnútorného finančného servisného strediska, ktoré chceme začať realizovať v tomto roku,“ vysvetľuje B. Tkáčik. Cieľom je zabezpečiť jednotný prístupu k finančným procesom a vytvoriť synergie pri zabezpečení prevádzky.

Základom sú ľudia

Ak chce firma uspieť, musí pracovať ako jeden tím a ťahať za jeden povraz. Presne túto stratégiu na svojom oddelení presadzuje aj B. Tkáčik. „Postupne sa snažíme rozdeliť zodpovednosti medzi kľúčových manažérov a tímových lídrov tak, aby sme zabezpečili kontinuitu aj v prípade odchodov,“ vysvetľuje svoj prístup.

S príchodom pandémie sa však priority posunuli. Počas prvej a druhej vlny spojenej s celoplošnými lockdownami sa v Assecu okrem plánovaného ďalšieho rozvoja biznisu zameriavali na zefektívnenie prevádzky pri zabezpečení pandemických opatrení.

Práve s lockdownami a protipandemickými opatreniami sa spájajú niektoré ťažkosti, ktoré firma dodnes musí riešiť. „Museli sme prispôsobiť pracovné postupy na zmiešané fungovanie čiastočne v kanceláriách a čiastočne na home office.

To vyvolalo dodatočné náklady na technické vybavenie a zároveň to v niektorých prípadoch znižuje reálnu efektivitu práce,“ upozorňuje B. Tkáčik.

„Výpadky spojenia, nedostatočná kvalita pri online mítingoch a podobne v praxi znamenajú, že na udržanie celkovej efektivity a ziskovosti musíme vynaložiť viac pracovného času a ľudskej energie.“

Ako finančný riaditeľ je B. Tkáčik zodpovedný aj za sledovanie tohto aspektu fungovania firmy a hľadanie najlepších spôsobov, ako udržať zamestnancov motivovaných a firmu v zisku.

Na snímke Roman Filipoiu, riaditeľ sekcie ekonomiky a regulácie SPP distribúcia.
Neprehliadnite

CFO roka 2020: Finančným riaditeľom roka je Roman Filipoiu zo skupiny SPP Infrastructure

Snaha o férový prístup

Fluktuácia zamestnancov dosiahla vo finančnom tíme Asseca minulý rok až pätnásť percent. Za vysokým číslom však boli najmä odchody do dôchodku a krízový pandemický rok. Dlhodobo je však fluktuácia vo firme nižšia a stabilná. Práve stratégia rozkladania zodpovednosti na viacerých kľúčových ľudí sa tak s odchodom tých najskúsenejších firme oplatila.

Získavať a udržať talenty sa B. Tkáčik a s ním celá firma snažia najmä férovým prístupom ku kolegom. „Najúčinnejšie motivačné nástroje sú dobre nastavené pracovné podmienky, vyvážené odmeňovanie a priestor na účinnú komunikáciu,“ hovorí o svojom prístupe manažér.

Okrem každodenného kontaktu s kolegami sa snažia zbierať od zamestnancov spätnú väzbu aj prieskumami. V nich zamestnanci odovzdávajú manažmentu firmy svoje pripomienky a komunikácia tak funguje obomi smermi.

Branislav Tkáčik, Asseco Central Europe
Zdroj: Archív B. Tkáčika
Branislav Tkáčik, Asseco Central Europe