Najbližšie tri týždne pôjdete len do práce, do obchodu a domov. Slovenská vláda zavádza od 22. novembra  lockdown, podobne ako iné európske krajiny, kde pandémia láme rekordy napriek vysokej zaočkovanosti.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Zaraďujeme sa tak medzi krajiny, kde už lockdown v nejakej forme v týchto dňoch zaviedli, ako sú napríklad Holandsko (plná zaočkovanosť 82 percent), Rakúsko (63 percent), Nemecko (67 percent), Dánsko (76 percent), Nórsko (70 percent), Lotyšsko (57 percent) či Česko (64,5 percenta).

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

Pritom podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) niektoré krajiny vrátane Írska (75 percent), Malty (82 percent), Portugalska (86,4 percent) a Dánska (75,8 percent), dosiahli takmer univerzálnu plnú zaočkovanosť – okolo 90 percent.

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde

Dodajme, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) pred pár dňami konštatovala, že Európa sa opäť stala epicentrom pandémie, keď minulý týždeň zaznamenala takmer dva milióny nových prípadov nákazy koronavírusom.

Heger si za reformou nemocníc stojí, Lengvarský by sa podľa neho nemal vzdávať.
Neprehliadnite

Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy

Tri týždne obmedzení všade

Nový covid automat výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných v červenej, bordovej a čiernej farbe, teda momentálne vo všetkých okresoch. Od pondelka 15. novembra je 52 okresov v čiernej fáze – treťom stupni ohrozenia, do bordovej fázy – druhého stupňa ohrozenia sa dostalo 19 okresov. V červenej fáze – prvom stupni ohrozenia – je osem okresov. 

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

„Zavádzame covid automat, ktorý výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných vo všetkých okresoch, od červenej farby po čiernu. Áno, je to lockdown pre nezaočkovaných,“ vyhlásil premiér Eduard Heger. Ak by však k pozitívnej zmene nedošlo, v hre by podľa neho bolo aj sprísnenie pre očkovaných.

WHO žiada lepšie zacielené očkovanie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) 12. novembra žiadala lepšie cielené úsilie pri očkovaní s cieľom zaistiť, aby vakcínu vo svete dostali najviac zraniteľné skupiny obyvateľstva, uviedol to generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

WHO podľa agentúry TASR uviedla, že Európa sa „opäť stala epicentrom pandémie“ a minulý týždeň zaznamenala takmer dva milióny nových prípadov nákazy koronavírusom.

Šéf WHO Tedros dodal, že to je najvyšší týždenný prírastok od začiatku pandémie. Upozornil, že najdôležitejšie je zabezpečiť, aby sa vakcíny dostali k tým, ktorí ich najviac potrebujú – v Európe i inde vo svete.

„Nejde len o to, koľko ľudí je zaočkovaných. Dôležité je, kto je zaočkovaný,“ povedal Tedros.

Takisto pripomenul, že nemá zmysel podávať posilňujúce dávky zdravým dospelým osobám, prípadne očkovať deti, keď zdravotnícki pracovníci, staršie osoby a ďalší ľudia z rizikových skupín po celom svete ešte stále čakajú na svoju prvú dávku.

Liberáli zo strany Sloboda a Solidarita sa nezúčastnili na hlasovaní, nesúhlasili s obmedzeniami pre zaočkovaných, ktorým chceli ponúknuť sľubované výhody spojené s pomyselnou slobodou, napríklad návštevu podnikov v čiernych okresoch. Ostatné koaličné strany boli v zhode.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová

Opatrenia, naopak, kritizuje opozícia s tým, že sú nelogické. Vláda dala podľa Roberta Fica, predsedu strany Smer-SD, „nabok“ nezaočkovaných, ktorí nebudú môcť chodiť do nákupných stredísk či na hromadné podujatia. Tvrdí, že aj zaočkovaný človek môže dostať a šíriť nákazu.

Prevádzky nemusia hlásiť, aký režim pre vstup návštevníkov zvolili. Musia však v priestoroch vyznačiť, ktorý režim platí a následne ho dodržiavať. Jednotlivé režimy môžu prevádzky striedať, ich trvanie nie je stanovené. Od pondelka 16. augusta 2021 je podľa nového COVID automatu v stupni ostražitosti deväť okresov. Ide o okresy Gelnica, Košice I.-IV., Košice-okolie, Poprad, Spišská Nová Ves a Stará Ľubovňa.
Neprehliadnite

Štát hodil sieť na prevádzky. Kontrola ľudí môže byť za hranou zákona, ich sťažnosti sa kopia

Naopak, človek s čerstvým negatívnym výsledkom PCR testu je podľa neho najbezpečnejší. „Opatrenia prispejú k šíreniu ochorenia covid-19. Voľne necháme chodiť očkovaného a ten, kto má negatívny PCR test, bude musieť byť doma,“ vyhlásil pred médiami.

Nové opatrenia opätovne napadne na Ústavnom súde (ÚS) SR, ktorý bude musieť rozhodnúť.  

Zmeny v covid automate od 22. novembra

Reštrikcie v prístupe do práce, obchodných prevádzok, stravovacích zariadení, na kultúru či verejné zhromaždenia. To čaká od budúceho týždňa obyvateľov Slovenska, ktorí stále ani netušia, kedy sa pre nich celá pandemická kalvária už skončí.

Pozrime sa bližšie na obmedzenia v jednotlivých oblastiach života, v prehľadnej fotostory (nižšie).