Práca v zamestnaní v režime OTP

Ľudia počas lockdownu budú obmedzovaní, musia sa prispôsobiť.
Zdroj: internet
Ľudia počas lockdownu budú obmedzovaní, musia sa prispôsobiť.

V červených, bordových a čiernych okresoch budú môcť ísť do práce len ľudia zo skupiny OTP, teda plne očkovaní, testovaní a po prekonaní covidu. Vstup do zamestnania v zelených a oranžových okresoch má byť bez obmedzení. 

Vláda tak urobila jedným zákonom, ktorým novelizovala v podstate ďalších desať zákonov, a to cez novelu súvisiacu s treťou vlnou pandémie č. 421/2021 Z. z.

„Tento zákon okrem iných novelizoval aj Zákonník práce,“ potvrdil pre TREND Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce (NIP).

Zamestnanec má dve možnosti, a to preukázať sa covid pasom či lekárskym potvrdením, alebo využiť možnosť bezplatného testovania na covid, v čiernych okresoch dvakrát týždenne.

Ak to odmietne,  pôjde o prekážku na strane zamestnanca bez náhrady mzdy, pokiaľ sa zamestnávateľ a zamestnanec nedohodnú inak, napríklad na náhrade mzdy či čerpaní dovolenky.

Štát sľubuje, že zamestnávateľom bude testy preplácať štát do konca novembra, čo je v podstate len najbližších 10 dní a firmy stále jasnú podobu tejto pomoci nepoznajú.