Politické stanovisko ministerstva financií znie, že na priemer Európskej únie v úspešnosti výberu daní sa Slovensko dostane do konca funkčného obdobia tejto vlády. Dosiahnutie čo i len čiastočných výsledkov sa ale pre šírenie ochorenia Covid-19 odkladá najskôr na rok 2021.

Snom ministra financií je, že Slováci budú platiť dane radi, pretože za ne dostanú kvalitné služby. Je ťažké ubrániť sa pesimizmu. Merať vlastnú úspešnosť tým, aký je vzťah občanov k plateniu daní, môže byť nebezpečné. Hrozí, že minister zostane hlboko sklamaný.

Snaha o lepší výber daní je pochopiteľná. Sú to peniaze, ktoré ležia na zemi a štát sa po ne doteraz nedokázal načiahnuť. Je to príležitosť hľadať chyby vo vlastných procesoch.

Slováci sa boja dôsledkov krízy
Neprehliadnite

Slováci sa boja dôsledkov krízy. Zotavenie môže byť dlhé

Ak by daniari dokázali Slovensko vytiahnuť vo výbere daní z podpriemeru, získali by dodatočné rozpočtové zdroje, za ktoré vláda nemusí platiť politickými bodmi. Nie sú potrebné nepopulárne opatrenia, hnev občanov za zvyšovanie daní už totiž padol na hlavu niekoho iného.

Každý cent, ktorý sa podarí získať zlepšením efektivity štátnych úradov, imidž vlády vylepší, kým nové dane by ho ničili.

Navyše ekonomická teória hovorí, že zvýšenie daňového zaťaženia vždy nutne neznamená vyššie príjmy. Vysoké dane totiž môžu poškodiť podnikateľské prostredie. Zároveň klesá ochota ich platiť, štát by teda ešte podporil chuť špekulantov podvádzať.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa