Slovensko sa musí zmieriť s tým, že rok 2020 bude ekonomicky ťažký a dôsledky krízy pretrvajú minimálne do roku 2021. Firmy a obyvatelia, ktorí vyjdú z krízy spôsobenej šírením ochorenia Covid-19, sa budú výrazne líšiť od tých, ktorí do nej vstupovali.

Aj keď Slovensko si zatiaľ s krízou z medicínskeho hľadiska poradilo relatívne dobre, ani úplné otvorenie ekonomiky nebude znamenať okamžité vyriešenie všetkých problémov, ktoré sa počas pandémie v ekonomike nahromadili. Svedčia o tom najnovšie prognózy ekonomického vývoja. Slovenské hospodárstvo by sa malo podľa Národnej banky Slovenska (NBS) prepadnúť o viac ako deväť percent. Inštitút finančnej politiky (IFP) je optimistickejší, očakáva pokles o viac ako sedem percent.

Pesimistické očakávania

Prepad ekonomiky je badateľný už za prvý štvrťrok tohto roka. Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR sa výkon slovenskej ekonomiky v porovnaní so štvrtým štvrťrokom minulého roka prepadol až o 5,4 percenta. Tento pokles je výraznejší ako v EÚ aj v eurozóne. Hospodárstvo menovej únie sa oslabilo v prvom kvartáli o 3,3 percenta, celej EÚ o 2,7 percenta.

Údaje zo zahraničia sú pre Slovensko kľúčové. Ani najlepšie možné vnútorné pokrízové usporiadanie domácej ekonomiky nebude stačiť, ak bude vývoj veľkých zahraničných ekonomík nepriaznivý. Vnútorný slovenský trh zďaleka nedokáže vygenerovať dostatočný dopyt po tovaroch a službách. Slovensko ako malá a otvorená ekonomika potrebuje uvoľnenie celého sveta.

Výhľad z heliportu Národnej Banky Slovenska na Bratislavu
Neprehliadnite

NBS ukázala výrazne horšie čísla o prepade ekonomiky, klesnúť môže o 13,5 percenta

Koronavírus v krátkom čase nikam nezmizne, preto je jednou z kľúčových vecí to, ako budú celosvetové ekonomické väzby fungovať na pozadí hrozieb, akou je súčasná pandémia. Slováci sa už viac ako zdravotných rizík obávajú ekonomických dôsledkov krízy. Ukázal to prieskum z prelomu marca a apríla pre Erste Group. Výsledky ukázali, že sedem z desiatich opýtaných má veľké obavy zo súčasnej situácie spôsobenej ochorením Covid-19. „Iba necelá tretina ľudí očakáva, že ekonomika sa z tohto šoku zotaví rýchlo. Oproti rovnakému prieskumu zo začiatku marca poklesla dôvera v toto tvrdenie o niekoľko percentuálnych bodov,“ konštatuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa