Posledné mesiace sa spotrebiteľ teší vyostrenému konkurenčnému boju bánk na hypotekárnom trhu. Banky usilovne znižujú sadzby, ale Sberbank sa rozhodla na prvý pohľad o iracionálny krok. V čase, keď na to nemá takmer žiadny dôvod, spodné sadzby naopak zvyšovala.

Pri fixácii na jeden rok banka úrok zvyšovala z 3,59 na 3,69 percent, v prípade päťročnej viazanosti ešte výraznejšie – z 2,99 na 3,09 percent. Pri trojročnej fixácii banka úrok nemenila a ponechala ho na úrovni 2,49 percenta.

Sberbank tvrdí, že ide o stratégiu, ktorá sa orientuje na zvýhodnenie 3-ročnej fixácie. „Päťročný horizont je pre samotných klientov často pomerne dlhý a nie je možné jednoznačne určiť, ako sa bude situácia na trhu vyvíjať,“ argumentovala hovorkyňa banky Ľubomíra Chmelová.

Treba objektívne dodať, že sa zvyšovali len reklamné „sadzby od“ a je otázne, či Sberbank sprísňovala hypotéky natoľko, že sa to dotklo aj priemerných hypoték. Mystery shopping Finančného kompasu, ktorý vedie analytik Maroš Ovčarik, to zatiaľ nepotvrdil. Klientovi, ktorý má 36 rokov, je ženatý a má v čistom príjem 850 eur, Sberbank ponúkla dokonca o 0,4 percentuálne body lepší úrok ako koncom minulého roka.

Dôvody možného konania Sberbank

Zdražovanie v prípade Sberbank aspoň na papieri je neštandardné. „Celý trh ide presne opačným smerom,“ hovorí pre TREND.sk analytik M. Ovčarik.

Dôvodom je niekoľko, ale Sberbank sa k nim bližšie nevyjadrila: Za zdražením hypoték môže byť napríklad ťažší prístup k niektorým zdrojom (v tomto prípade ročným a päťročným zdrojom) a preto môže banka preferovať trojročnú fixáciu. Je možné, že Sberbank získala väčší balík 3-ročných peňazí a preto chce zvýšiť záujem práve o túto fixáciou, ktorá je medzi klientmi mimoriadne populárna.

Všeobecne platí, že úroky na hypotékach na Slovensku s dlhšou fixáciou ovplyvňuje úročenie štátnych dlhopisov (pri kratších viazanostiach úroky ovplyvňuje Euribor). Bankám sa totiž neoplatí poskytnúť úver za nižšiu úrokovú sadzbu, ako ponúkajú štátne dlhopisy, ktoré pre banku predstavujú alternatívu bezrizikovej investície.

Slovensko si vie v súčasnosti požičať za historicky najnižšie úroky. Investori sú ochotní pýtať si za pôžičku na desať rokov úrok len 1,22 percenta ročne, v prípade kratšej viazanosti sa dlžníci vojdú aj pod jedno percento. Rozhodnutie Európskej centrálnej banky, ktorá minulý týždeň ohlásila kvantitatívne uvoľňovanie, môže tieto sadzby stlačiť ešte nadol, preto by hypotéky mohli ešte zlacnieť. Napriek tomuto faktu Sberbank konala presne opačne. 

Realita s NBS

Ovplyvniť ju mohla aj slovenská realita, ktorú predstavuje usmernenie Národnej banky Slovenska (NBS) z októbra minulého roka. Tá bankám napísala deväť odporúčaní, ktoré zahŕňajú obozretnejší prístup pri ocenení nehnuteľnosti, striktnejší pohľad na schopnosť klienta splácať úver alebo dodržiavanie limitov na takzvané loan to value (LTV, ide o pomer úveru k hodnote založenej nehnuteľnosti).

V piatich bankách je tento limit nad 90 percent, preto NBS žiada, aby úvery, ktoré sú nad týmto limitom, netvorili viac ako 25 percent zo všetkých novoposkytnutých hypoték.

V praxi to bude znamenať, že od marca buďbudú banky ľuďom bez usporenej hotovosti požičiavať výrazne drahšie ako ostatným, alebo im požičajú oveľa menej, než žiadajú, alebo im nepožičajú vôbec. „V druhom štvrťroku 2014 až 28 percent nových úverov (okrem úverov na refinancovanie) bolo poskytnutých s hodnotou LTV vyššou ako 90 percent. Z tejto hodnoty dve tretiny mali LTV viac ako 99 percent,“ píše NBS v Správe o finančnej stabilite

Jednotlivé odporúčania nabiehajú do praxe od novembra minulého roka a majú byť implementované do marca a Sberbank len reaguje na odporúčania NBS - podľa našich informácií napríklad postupne obmedzuje 100-percentné financovanie hypoték. 

Za netradičným krokom môžu byť aj problémy s materskou bankou Sberbank, ktorú trápia sankcie EÚ, oslabený rubeľ, klesajúca cena ropy a prepad ruskej ekonomiky. „Súčasná situácia na Ukrajine a jej pokračujúci nepriaznivý vývoj môžu negatívne ovplyvniť naše finančné výsledky,“ uviedla ruská banka v novembri minulého roka, keď ohlásila prepad zisku o štvrtinu.

Banke ponúkla v januári ruská centrálna banka pôžičku vo výške 600 miliárd rubľov za výhodný úrok. Šéf Sberbank German Gref ponuku zatiaľ neprijal, pretože banka ma dostatočnú likviditu. Na ruskú banku má vplyv aj nevídaný krok centrálnej banky, ktorá zvýšila základnú úrokovú sadzbu z 10,5 až na 17 percent, ktorá v Rusku predražila úvery. Na výsledok neistoty v Rusku reagovali znížením ratingových známok aj ratingové agentúry - pred pár dňami Fitch Ratings zhoršila ratingy 30 ruských finančných inštitúcií, vrátane najväčšej Sberbank.