Do reštaurácií možno budú chodiť Slováci len na obed, lebo tie musia skrátiť otváracie hodiny. Mať otvorené večer pre pár hostí a zamestnávať personál sa im neoplatí. Avizujú to stovky gastroprevádzok po celom Slovensku, ktoré valcujú extrémne vysoké ceny energií.

Hoteliéri nie sú na tom o nič lepšie. Zvažujú napríklad, že otvoria iba na víkend, ak budú mať dostatok hostí. Prípadne zrušia najmenej využívané služby, či tie najdrahšie, ako bazény a wellness zóny. A bude sa vo veľkom šetriť. Ani to však stačiť nemusí.

Je viac ako isté, že stovky, ak nie tisícky firiem z oblasti gastra či hoteliérstva, svoj biznis položia. Ich zamestnanci „ostanú na krku“ vláde Eduarda Hegera, ktorá im nepomohla a dala od nich ruky preč. Ako uvádza bruselský inštitút Bruegel, vlády v Európe za ostatný rok vyčlenili kvôli vysokým cenám energií pol bilióna eur na pomoc odberateľom, domácnostiam i firmám. Slovensko o tom môže len snívať.

Podnikatelia nutne potrebujú zraziť ceny energií a hľadajú rôzne možnosti energetických úspor. Chýbajú im však konkrétne manuály od štátu, ako a na čom majú šetriť. No nie v štýle ministerstva hospodárstva, ktoré v opatreniach radilo domácnostiam „dvere rúry počas pečenia majte zatvorené“.

Náročné časy potvrdzuje aj šéf Združenia podnikateľov Slovenska Ján Solík. „Firmy nemôžu čakať ďalšie mesiace, kým sa vláda rozhýbe, potrebujú prijímať reálne riešenia hneď,“ spresnil pre TREND.

Hoteliéri zavádzajú úspory

V roku 2020 bolo podľa analýz spoločnosti Dun&Bradstreet Company na Slovensku registrovaných 2 480 hotelov, kempingov a prevádzok krátkodobého ubytovania. Tie zažívajú problémy s extrémnym nárastom energií na vlastnej koži.

V Grand hoteli Bellevue v Hornom Smokovci po ukončení tejto letnej sezóny, ktorá nebola veľmi priaznivá, začala jesenná kongresová sezóna. Tá potrvá v podstate až do Vianoc. Hotel má zazmluvnené dodávky plynu ešte tento rok, s elektrinou je situácia horšia.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa