Počet vyhľadávaní slova „recesia" sa podľa Google Trends za posledný mesiac zdvojnásobil.

Trh možno vo finálnom dôsledku bude reagovať na konkrétne nastávajúce udalosti, no investori sú ako čarodejníci, nemusia reflektovať realitu a svojou kolektívnou psychológiou pohnú trhom. Ak sa obzrieme za minulý mesiac, vyzerá to, že o ďalšom zachádzaní investičného slnka za čoraz temnejšie oblaky je už rozhodnuté.

Začiatok každoročnej diskusie na trhoch o tom, či bude platiť otrepané „Sell in May and go away,“ čo na akciovom trhu v praxi znamená, že je čas stiahnuť sa, vypredať pozície, v ideálnom prípade v naakumulovanom zisku, respektíve zbaviť sa aspoň volatilnej časti portfólia. V minulosti sa týmto príslovím označovalo obdobie, keď obchodníci húfne odchádzali na vidiek, aby si užili letné mesiace a vracali sa na trh s pripravenou hotovosťou na nákup akcií späť až v septembri.

Trh je vydesený

Trh desí predstava zvyšujúcej sa inflácie či hroziacej stagflácie a keďže akciové trhy fungujú ako predstihový indikátor – investori ako kolektív môžu predvídať, čo sa bude diať v ekonomike, je možné povedať, že na trhu momentálne funguje ďalšie z mnohých samonapĺňajúcich sa proroctiev. Čo aktuálne naznačujú akciové trhy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa