Blížia sa termíny na podávanie daňových priznaní. Daňovníci pri výpočte daňovej povinnosti používajú mnohé ukazovatele a veličiny, ktoré musia najprv zaokrúhliť. Napokon aj vypočítaná daň sa určeným spôsobom zaokrúhľuje. Obdobné povinnosti ako podnikatelia majú aj správcovia dane. Tí musia zaokrúhľovať, ak vyrubujú daň alebo predpisujú sankcie. Neexistuje jednotná metodika zaokrúhľovania pri výpočte daňových povinností. Všetky zákony, ktoré upravujú mechanizmus a konštrukciu jednotlivých daní, obsahujú aj ustanovenia o zaokrúhľovaní.
Zákon č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov v znení neskorších predpisov ako procesný predpis určuje základné pravidlo, podľa ktorého sa postupuje pri zaokrúhľovaní daní. Ak zákon o správe daní a poplatkov alebo osobitný právny predpis nestanovuje inak, zaokrúhľuje sa daň na stovky hore, jej základ a preddavky na daň na tisícky dole a penále na desiatky dole. Prednostne však platí úprava obsiahnutá v hmotnoprávnych daňových zákonoch, ktoré upravujú jednotlivé druhy daní.
Daň z príjmov
Zaokrúhľovanie pri dani z príjmov stanovuje zákon č. 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov v platnom znení. U fyzických osôb sa základ dane zaokrúhľuje na celé stovky korún nadol. Daňovníci paušálnej dane zaokrúhľujú svoje príjmy na celé koruny nadol a paušálna daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor. Odpisy sa zaokrúhľujú na celé koruny hore. Mechanizmus výpočtu je rovnaký tak pri rovnomernom, ako aj pri zrýchlenom odpisovaní.
Úľavy na dani pri zamestnávaní pracovníkov so zmenenou pracovnou schopnosťou sa zaokrúhlia na celé koruny nadol. Pri použití osobitnej sadzby dane sa základ dane a daň zaokrúhľujú na celé koruny nadol. V prípade účtov znejúcich na cudziu menu sa základ dane určí v cudzej mene, tentoraz bez zaokrúhlenia. Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu sa vypočítaná daň zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
Zákon o daniach z príjmov obsahuje aj špeciálne ustanovenie na zaokrúhľovanie dane alebo jej jednotlivých zložiek. Daň a penále sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor. Preddavky na daň z príjmu zo závislej činnosti a funkčných požitkov sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor. Ostatné preddavky sa zaokrúhľujú na celé stovky nahor.
Právna norma v § 47 približuje fyzickým osobám výpočet daňovej sadzby, koeficientov a ukazovateľov na výpočet dane v kontexte zaokrúhľovania . Prepočet sa vykonáva s presnosťou na dve desatinné miesta. Čísla sa zaokrúhľujú tak, že sa vynechajú všetky číslice za poslednou platnou číslicou zaokrúhľovaného čísla a tá sa ďalej upraví podľa toho, čo po nej nasleduje.
Päťka je jazýčkom na váhach
Výpočet sa urobí tak, že zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica menšia ako päť, zostáva bez zmeny. Na druhej strane zaokrúhľovaná číslica, po ktorej nasleduje číslica päť a vyššia, sa zväčšuje sa o jeden. Možno uviesť príklad zaokrúhlenia na celé koruny. Ak sa upravuje číslo 55,4, po zaokrúhlení prepočet vychádza na 55. Ak by daňovník zaokrúhľoval číslo 55,5, zaokrúhľuje sa už na celé koruny nahor. Výsledné číslo je potom 56. Treba ešte raz upozorniť, že ustanovenie § 47 zákona o daniach z príjmov sa vzťahuje len na fyzické osoby.
Právnické osoby majú svoj vlastný paragraf pre zaokrúhľovanie. Je ním § 51zákona o daniach z príjmov. Podľa tohto ustanovenia sa u právnických osôb základ dane z príjmov uvedený v daňovom priznaní zaokrúhľuje na celé tisícky slovenských korún nadol a daň sa zaokrúhľuje na stovky nahor. Preddavky na daň sa zaokrúhľujú na tisícky nadol a penále sa zaokrúhľuje na desiatky nadol. Pri porovnaní oboch modelov zaokrúhľovania možno konštatovať, že zákonodarca je k právnickým osobám benevolentnejší ako k fyzickým osobám. Pri právnických osobách sa totiž častejšie zaokrúhľuje nadol, zatiaľ čo pri fyzických osobách je to opačne.
Zaokrúhľovanie pri DPH stanovuje zákon č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov. Výška dane vypočítaná platiteľom DPH sa zaokrúhľuje na desaťhaliere do 0,05 smerom nadol a od 0,05 vrátane smerom nahor.
Ak platiteľ DPH vykonáva zdaniteľné plnenia s rôznymi sadzbami dane, daň sa zaokrúhľuje pre jednotlivé sadzby dane osobitne. V kontexte možno uvažovať aj o zaokrúhľovaní koeficientu, ktorý slúži na výpočet odpočtu dane, ak platiteľ vykonáva zdaniteľné plnenia, pri ktorých má nárok na odpočet dane a zároveň zdaniteľné plnenia, pri ktorých nárok na odpočet dane nemá. Vypočítaný koeficient sa podľa znenia zákona zaokrúhli na štyri desatinné miesta. Koeficient, ktorý sa používa pri výpočte nároku na vrátenie nadmerného odpočtu viažuceho sa na vývoz tovaru, sa zase zaokrúhli na štyri desatinné miesta smerom nahor.
Cestná daň a majetkové dane
Údaje v daňovom priznaní a dodatočnom daňovom priznaní k DPH sa zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor. Sankcie ukladané podľa zákona o dani z pridanej hodnoty sa zaokrúhľujú takisto.
Zákon o cestnej dani sa otázke zaokrúhľovania venuje len stručne. Vypočítané percento, podľa ktorého sa určuje rozsah oslobodenia vozidla linkovej osobnej dopravy používaného na účely verejnej služby, ako aj na podnikanie, sa nezaokrúhľuje.
Cestná daň, oslobodenie od nej, zníženie dane, úľava z ročnej dane, splátky dane a penále sa však zaokrúhľujú na celé koruny nahor.
Pri tých pozemkoch, pri ktorých je základom dane cena pôdy, teda nie výmera v štvorcových metroch, sa základ dane z nehnuteľností zaokrúhľuje na celých 100 Sk dolu. Daň z nehnuteľností sa aj s prípadným zvýšením zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
Podľa § 22 zákona č. 318/1992 Zb. o dani z dedičstva, dani z darovania a dani z prevodu a prechodu nehnuteľnosti v znení neskorších predpisov sa základ dane zaokrúhľuje na celé stokoruny dole a sama daň sa zaokrúhľuje na celé koruny hore. Platí to pre všetky druhy daní upravené týmto zákonom.
Spotrebné dane
Sadzba spotrebnej dane z vína a výška dane sa zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor. Výšku spotrebnej dane z piva podnikateľ, ktorý je platiteľom tejto dane, zaokrúhli na desaťhaliere do 0,05 Sk smerom nadol a od tohto limitu vrátane smerom nahor. To isté platí pre spotrebnú daň z tabaku a tabakových výrobkov.
Mechanizmus zaokrúhľovania určuje jednoduchým spôsobom zákon č. 239/2001 Z.z., ktorý upravuje nedávno zavedenú spotrebnú daň z minerálnych olejov. Tá nahradila dosiaľ platnú spotrebnú daň z uhľovodíkových palív a mazív. Podľa § 23 ods. 9 tohto právneho predpisu sa výška spotrebnej dane z minerálnych olejov zaokrúhľuje na koruny smerom nahor.
Výška spotrebnej dane z liehu sa v daňovom doklade zaokrúhľuje opäť spôsobom, ktorý sa pri spotrebných daniach používa najčastejšie. Zaokrúhľuje sa totiž na desaťhaliere do 0,05 Sk smerom dolu a od 0,05 Sk vrátane smerom nahor.
Podľa § 17 ods. 7 zákona č. 239/2001 Z.z. o spotrebnej dani z minerálnych olejov sa údaje v daňovom priznaní, dodatočnom daňovom priznaní, v žiadosti o vrátenie dane a dodatočnej žiadosti o vrátenie dane zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor. Rovnako sa zaokrúhľujú aj sankcie vyrubené podľa tohto zákona.
Zaokrúhľovanie v jednotlivých daňových zákonoch je rozdielne. Daňová správa však vychádza podnikateľom v ústrety v tom, že údaje o spôsoboch zaokrúhľovania sa uvádzajú aj v pokynoch na vypĺňanie niektorých daňových priznaní.
Autorka je vysokoškolskou učiteľkou na STU Trnava.