- Keď dostanem predvolanie na súd ako svedok, má zamestnávateľ povinnosť uvoľniť ma z práce? Je nejako určené, aký typ voľna si mám vziať – dovolenku či neplatené voľno? Je možné žiadať od niekoho náhradu ušlej mzdy?
V súlade s ustanovením § 136 Zákonníka práce je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Občiansku povinnosť vo všeobecnosti možno definovať ako činnosť fyzickej osoby vykonávanú na základe zákonom ustanovenej povinnosti alebo podľa spoločnosťou všeobecne ustanovených pravidiel slušného správania a dobrých mravov.
Plnením občianskej povinnosti sa rozumie činnosť svedka, tlmočníka, znalca alebo inej fyzickej osoby predvolaných na konanie na súde alebo na inom štátnom orgáne, alebo na orgáne územnej samosprávy. Ide teda aj o účasť na súdnom pojednávaní, na ktoré sa pýtate.
Pod týmto pojmom treba rozumieť aj úkony vykonávané na základe predvolania na konanie na inom orgáne ako na súde, na inom štátnom orgáne alebo na orgáne územnej samosprávy, a to napríklad na základe predvolania na konanie na niektorej z verejnoprávnych inštitúcií sociálnej sféry (Všeobecnej zdravotnej poisťovne, Sociálnej poisťovne) vo veci tvoriacej súčasť predmetu ich činnosti (napríklad na konanie vo veciach plnenia poistných povinností, posúdenia zdravotného stavu na účely sociálneho poistenia, uplatnenia práva na náhradu dávok poskytnutých zo sociálneho poistenia).
Zamestnávateľ je teda povinný umožniť vám zúčastniť sa na súdnom pojednávaní na nevyhnutne potrebný čas a ospravedlniť vašu dočasnú neprítomnosť v práci a neplnenie povinností vyplývajúcich z vašej pracovnej zmluvy. Rovnako má aj právo skúmať, aký nevyhnutne potrebný čas trvala účasť na pojednávaní, ako dlho pojednávanie trvalo, ako dlho trvala cesta na súd a späť do zamestnania a podobne.
Za prekážku v práci sa pritom bude považovať len ten čas, ktorý nevyhnutne zasiahol do vašej pracovnej zmeny. V prípade pružného pracovného času to bude čas, ktorý zasiahol do základného pracovného času, teda času, keď ste povinný byť na pracovisku (§ 143 ods. 1 Zákonníka práce).
Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, s výnimkou, ak by v kolektívnej zmluve platnej u vášho zamestnávateľa alebo vo vašej pracovnej zmluve bolo dohodnuté, že vám účasť na súdnom pojednávaní ako svedka uhradí.
Každú neprítomnosť v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie, vo vašom prípade súd, je povinné potvrdiť vám doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Na to, aby vám zamestnávateľ ospravedlnil neprítomnosť v práci, prípadne, ak to máte dohodnuté v kolektívnej alebo pracovnej zmluve, aj neprítomnosť zaplatil, ste povinný zo súdu priniesť doklad preukazujúci účasť na súdnom pojednávaní, ako aj dobu jeho trvania.
V súlade s ustanovením § 139 Občianskeho súdneho poriadku majú svedkovia v občianskom súdnom konaní právo na náhradu hotových výdavkov a ušlého zárobku (svedočné). Toto právo zaniká, ak sa neuplatní do troch dní od výsluchu alebo odo dňa, keď bolo svedkovi oznámené, že k výsluchu nedôjde. O tom súd musí svedka poučiť.
V prípade, ak ste svedkom v trestnom konaní, máte v súlade s ustanovením § 140 Trestného poriadku (zákon č. 301/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov) nárok na náhradu nevyhnutných výdavkov a ušlej mzdy za prácu alebo iného preukázateľného ušlého príjmu. Nárok zaniká, ak si ho ako svedok neuplatníte do troch dní po výsluchu alebo po tom, ako vám bolo oznámené, že k výsluchu nedôjde, alebo ak si ho nevyčíslite do pätnástich dní od uplatnenia nároku. Na túto skutočnosť musíte byť upozornený.
Svedok, ktorý je v pracovnoprávnom pomere, preukazuje výšku ušlej mzdy potvrdením zamestnávateľa. Ten, kto nie je v pracovnom pomere, ale je zárobkovo činný, má nárok na náhradu vo výške vypočítanej z dane z príjmov fyzických osôb, delenej počtom pracovných hodín pripadajúcich na kalendárny rok, násobenej počtom hodín potrebných na procesný úkon, na ktorý bol ako svedok predvolaný.
Výška základu dane z príjmov sa preukazuje posledným platobným výmerom správcu dane. Ak výšku straty na zárobku nemožno preukázať týmto spôsobom, svedkovi patrí náhrada určená hodinovou sadzbou minimálnej mzdy (zákon č. 90/1996 Z. z. o minimálnej mzde v znení neskorších predpisov), najviac však osemnásobok tejto sumy za deň.