• Vlani som bol svedkom krádeže automobilu nášho zahraničného partnera. Ja i užívateľ vozidla sme páchateľa jednoznačne určili zo súboru fotografií predložených políciou. Aj dnes by som páchateľa rozpoznal a identifikoval. Polícia ma žiada zúčastniť sa konfrontácie zoči-voči páchateľovi, ktorý je podľa miestnych obyvateľov viackrát súdne trestaný a nebezpečný. Mám rodinu a deti, niekoľkokrát som už svedčil (súc presvedčený, že je to moja povinnosť), páchatelia však zostali na slobode. Po týchto skúsenostiach (a majúc strach o svoje deti) nie som ochotný ísť svedčiť zoči-voči páchateľovi. Môžem odmietnuť takúto konfrontáciu? Môže vôbec polícia odo mňa také riziko požadovať? Môžem žiadať (už 2x som na fotografiách páchateľa jednoznačne určil) opätovné určenie páchateľa napríklad cez nepriehľadné sklo alebo medzi 20 –50 novými fotografiami? Páchateľa sme pri krádeži prichytili a asi 15 minút trvala fyzická roztržka, takže som si ho dobre zapamätal.

Konfrontáciu ako jeden z dôkazných prostriedkov môže orgán činný v trestnom konaní alebo súd nariadiť vtedy, ak výpoveď obvineného v závažných okolnostiach nesúhlasí s výpoveďou svedka. Vtedy sú tieto osoby postavené oproti sebe tvárou v tvár a odpovedajú na otázky vyšetrovateľa, prípadne si s jeho súhlasom môžu klásť otázky aj medzi sebou navzájom.

Konfrontácia by mala byť použitá iba vtedy, ak tento rozpor vo výpovediach nemožno odstrániť inak. Vo vašom prípade by mal policajt dôsledne zvážiť, či je konfrontácia naozaj nevyhnutná pre náležité objasnenie veci.

Mal by vziať do úvahy fakt, že v tejto veci už bola dvakrát robená rekognícia, teda určovanie osoby páchateľa spomedzi fotografií viacerých osôb. Tiež by mal zohľadniť mieru rizika, ktoré vám konfrontáciou s obvineným hrozí.

Ak orgán činný v trestnom konaní alebo súd rozhodne, že konfrontácia je na objasnenie veci potrebná, ste ako svedok povinný sa na nej zúčastniť a odpovedať na otázky kladené vyšetrovateľom. Ak by ste sa ako svedok bezdôvodne nezúčastnili na tomto procesnom úkone, hrozí vám poriadková pokuta až do výšky 50 000 Sk.

Môžete namietať opodstatnenosť konfrontácie alebo ju podmieniť optickým oddelením vašej osoby od obvineného alebo zmenou vášho hlasu prostredníctvom prenosu zvuku. To, či policajt akceptuje námietky a či vám vyjde v ústrety vykonaním bezpečnostných opatrení, zostáva na jeho uvážení. Ak vašej žiadosti nevyhovie, máte právo požiadať o prešetrenie postupu vyšetrovateľa dozorujúceho prokurátora.

Okrem toho, ak má svedok dôvodnú obavu o bezpečnosť seba a svojich blízkych, môže požiadať o priznanie statusu utajeného svedka podľa § 136 ods. 2 Trestného poriadku. Ak existuje dôvodná obava, že oznámením totožnosti, bydliska, miesta pobytu svedka je ohrozený jeho život, zdravie, telesná integrita alebo ak také nebezpečenstvo hrozí jeho blízkej osobe, môže sa svedkovi povoliť, aby neuvádzal údaje o svojej osobe. Totožnosť svedka tak zostane utajená.

Ak policajt na základe žiadosti svedka neuzná dôvod na takýto postup, predloží vec prokurátorovi, aby preskúmal správnosť jeho postupu. Ak nehrozí nebezpečenstvo z omeškania, odloží výsluch až do rozhodnutia prokurátora. Inak svedka vypočuje a až do rozhodnutia prokurátora zaobchádza so zápisnicou o výsluchu tak, aby totožnosť svedka zostala utajená.

Utajený svedok nesmie byť s obvineným konfrontovaný priamo tvárou v tvár. O práve svedka vypovedať bez uvedenia jeho totožnosti je vyslúchajúci policajt povinný svedka poučiť ešte pred začatím výsluchu.

Povinnosť svedčiť je síce každého občianskou povinnosťou, avšak orgány činné v trestnom konaní a súdy by sa mali vždy snažiť poskytnúť svedkovi čo najväčší stupeň ochrany a byť mu nápomocné.