Rozkážeme reštauráciám, nech dávajú krčah na stôl s vodou zadarmo. A polovičné porcie z každého jedla za polovičnú cenu. Potom treba navýšiť účet o tringelt, ktorí si zatiaľ dávali čašníci bokom a z neho treba platiť vyššiu daň.

Jiří Žežulka
Neprehliadnite

J. Žežulka: Lákanie peňazí cez daňovú lotériu od štátu sa skončí. Bielym koňom pritiahneme uzdu

Keď gastrosektor tieto podmienky splní, je minister financií Igor Matovič ochotný uvažovať nad 10-percentnou daňou z pridanej hodnoty pre toto odvetvie.

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas brífingu s novinármi na tému: Daňová revolúcia: Zdaňovanie živnostníkov a reštauračný balík zmien 22. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Živnostníkov zderie Matovič z kože. Nebude nezdaniteľná časť, ani paušál, len vyššie dane

Kým minister sa pri návrhu daňovej reformy doslova hrá sa slovíčkami, ktoré nemá podložené žiadnymi  reálnymi prepočtami, reštaurácie a hotely bojujú o prežitie už pár týždňov.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k jeho odvolávaniu z kresla ministra financií 29. júna 2021 v Bratislave. Mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej chce opozícia odvolávať ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), má byť napokon v stredu (30. 6.) od 12.00 h. Pre neuznášaniaschopnosť pléna sa totiž v utorok nekonala. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Očkovacia lotéria sa skončila, prichádza daňová. Z konateľov budú odídenci, ak klamú štát

Mnohé sa nachádzajú v čiernych okresoch a je veľký predpoklad, že podobná situácia pretrvá ďalších pár týždňov či mesiacov. Fungujú len výdajom denného menu cez okienko, prípadne ako donášková služba, čo nestačí pokrývať ich bežné náklady. Do toho nižšia DPH prichádza ako blesk z čistého neba.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Sme tretí v EÚ s najvyššou DPH

Slovensko je v rámci EÚ krajinou s treťou najvyššou sadzbou DPH (20 percent) pre gastro sektor po Dánsku (25 percent) a Lotyšsku a Litve (21 percent). Aj v rámci regiónu V4 sme unikát s jednoznačne najvyššou DPH pre gastro, keďže v susedných krajinách sa pohybuje na úrovni 5 až 10 percent. 

Zdravotnú starostlivosť to vraj neohrozí.
Neprehliadnite

Vláda omieľa povinné očkovanie a Rakúsko jej hrá do kariet. Problém je však inde

„Ak sa pozrieme na okolité krajiny, zníženie DPH nie je vôbec prehnaná alebo nereálna požiadavka. Napríklad v Českej republike je DPH v gastre na úrovni 10 percent, v Poľsku 10 percent, v Rakúsku a Maďarsku majú 5 percent" hovorí Viliam Pavlovský, prezident Aliancie slovenskej gastronómie.

Zníženie DPH na gastro je aj súčasnou programového vyhlásenia vlády Eduarda Hegera, ktorá sa však nemala k činu v tomto smere za posledné dva roky.

Viedeň - Ľudia s ochrannými rúškami kráčajú na obchodnej ulici vo Viedni 17. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zavedie celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.
Neprehliadnite

Žijeme absurdné časy. Slovensko to skúša s medovým lockdownom, už pripúšťa povinné očkovanie

V súčasnosti je minister financií ochotný uvažovať o znížení tejto dane z 20 na 10 percent, ale nie preto, aby pomohol ekonomike či podnikateľom. Robí si vlastný marketing a stanovil si podmienky, ktoré títo musia plniť, inak s nimi nebude hrať „hru“.

Politická kultúra je v koncoch

Podmienkou zníženia DPH je zavedenie detského menu, teda polovičnej porcie z každého jedla za polovičnú cenu. Ďalej poskytnutie eko menu, čo by znamenalo polovičnú porciu za trištvrte ceny. Automaticky ku každému jedlu by mal zákazník dostať krčah vody grátis.

Terasy reštaurácií bratislavského Starého mesta okolo dvadsiatej hodiny, od kedy platí štátom nariadený zákaz vychádzania.
Neprehliadnite

Slovensko v covidovom pekle opäť zavádza lockdown. Podľa WHO je celá Európa epicentrom nákazy

Zmeny majú nastať aj pri tringeltoch, teda inak sprepitnom. Podľa Matovičovho návrhu by mal tringelt tvoriť 9 percent z ceny účtu bez DPH. Ak zákazník nebude so službami v reštaurácii spokojný, tak môže požiadať o zrušenie sprepitného. Minister financií vyčíslil, že toto opatrenie bez zohľadnenia dynamických vplyvov bude stáť 40 miliónov eur.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

V poslednej dobe na Slovensku máme politickú kultúru v štýle – niečo za niečo. Je to ako keby nejaká hra, zamýšľa sa analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

„Namiesto toho, aby minister pomohol bez akýchkoľvek podmienok pandémiou zasiahnutému gastro sektoru i cestovnému ruchu a znížil im DPH, čo možno považovať za dobrý krok, išiel na to inak. Podmienil ich zníženie úplne absurdnými vecami, ako sú napríklad detské porcie zaradiť do menu v reštauráciách či postaviť krčah vody na stôl,“ podotýka pre TREND.

Igor Matovič nahrúca dokumentárny film
Neprehliadnite

Viac ako polovici firiem daň po Matovičovej reforme stúpne. Pokles o dve percentá môže byť klam

Minister zrejme nepostrehol, že suroviny na výrobu jedla tvoria zhruba len tretinu nákladov zo všetkých, ktoré do toho vstupujú, vrátane pracovnej sily. To všetko v čase, kedy neúmerne stúpajú ceny energií i ďalšie položky.

Na snímke podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zmena platov podľa Matoviča. Bonusy nevykryjú, o čo štát ľudí pripraví, bohatší si prilepšia

Je tu aj ďalší, oveľa väčší problém – štát sa mieša do toho, na čo nemá kompetencie.

„Minister by nemal určovať a zasahovať do chodu gastro podnikov, ktoré sú súkromnými firmami. Teda, určovať im čo a kde servírujú, za aké ceny, či aké majú položky na jedálnom lístku. To prekonáva všetky hranice, ktoré by mala štátna regulácia určovať,“ objasňuje analytik.

Všetci na tom stratia, štát získa

Sprepitné je podľa slov analytika INESS snahou každú transakciu v ekonomike považovať ju zdaniteľnú a „napchať“ ju nejako do účtovníctva. Prirodzene, existujú krajiny, kde tringelt je uvádzaný priamo na bločku ako súčasť účtu (napríklad v USA), ale to je iná kultúrna záležitosť. Zákazníci na Slovensku na to nie sú zvyknutí, podotýka pre TREND.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Matovičova daňová brigáda. UNITAS zavedieme jedným vrzom, zrušíme výnimky, urobíme šou

„Stráca sa vzťah medzi zákazníkom a obsluhou, ktorej uvedeným spôsobom vyjadrujeme istú spokojnosť s poskytnutými službami. Takto sa zo sprepitného stane len automatická bonifikácia, ktorú zaplatí zákazník v cene služby tak, ako platí DPH,“ dodáva M. Vlachynský.

Hlavné návrhy Igora Matoviča pre gastrosektor v rámci daňovo-odvodovej reformy
  • DPH na služby reštaurácií by podľa návrhu v rámci reštauračného balíka zmien mala predstavovať 10 percent.
  • Podmienkou je zavedenie detského menu, teda polovičnej porcie z každého jedla za polovičnú cenu.
  • Ďalej zavedenie eko menu, čo by znamenalo polovičnú porciu za trištvrte ceny.
  • Automaticky ku každému jedlu by zároveň mal byť krčah vody grátis.
  • Tringelt by mal byť po novom súčasťou účtu, a to vo výške 9 percent z celkovej sumy účtu bez DPH.

Zníženie DPH na 10 percent by privítal aj prezident Slovenskej asociácie malých podnikov (SAMP) Vladimír Sirotka. „Avšak, ak sa do základu dane pre DPH dá podnik aj prepitné, ten sa o to navýši. Firmy teda odvedú vyššiu DPH a zároveň sprepitné musia zahrnúť do hrubej mzdy zamestnancom, z čoho títo zaplatia vyššiu daň i odvody,“ spresňuje pre TREND.

Na jednej strane teda finančne tratí firma, na druhej aj zamestnanec, ale najspokojnejší bude v tomto prípade štát.

Gastro stojí nad priepasťou

Je pravda, že v segmente gastra a poskytovania ubytovania máme vyššiu DHP ako okolité krajiny, ale volať len jej zmene je ako stavať dom od strechy, poznamenáva  pre TREND predsedníčka Fóra cestovného ruchu SR Zuzana Ballaschová. Trh má dlhodobo oveľa vypuklejšie problémy.

Veľa okresov je podľa COVID automatu v čiernej farbe. Na snímke okienkový predaj v Starej Ľubovni 19.
Neprehliadnite

Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde

„Najpodstatnejšími faktormi kvalitného fungovania je dostupná pracovná sila a zohľadnenie sezónnosti. Problém vidíme hlavne vo vysokých nákladoch na pracovnú silu, vysokú odvodovú zaťaženosť a byrokraciu, zvlášť pri prijímaní sezónnych pracovníkov,“ objasňuje predsedníčka fóra.

Reálna pomoc by si podľa nej vyžadovala komplex zmien naprieč legislatívou, počnúc Zákonníkom práce až po rôzne formy iných bonusov, zameraných na špecifiká služieb cestovného ruchu.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie 14. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Žiadna reforma daní, revolúcia. Hra Matoviča na city rodín graduje, čaká sa, kto ju zaplatí

S nulovou pomocou počas tretej vlny stojí gastrosektor doslova nad priepasťou. Prevádzky urýchlene potrebujú konkrétnu finančnú pomoc, nielen tú v rovine vládnych sľubov.

„Či už v podobe navýšenia ,prvej pomociʻ, spustenia opatrenia 3B na podporu zamestnanosti, ale napríklad aj kompenzáciou nájmov ako doplnkovej, čiže čiastkovej pomoci. Avizovaný gastro a rekreačný bonus vítame, ale teraz sú potrebné urýchlené riešenia, okamžitá pomoc,“ konštatuje pre TREND Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.

Treba riešiť kompenzácie za straty

Igor Matovič chce takisto zaviesť rekreačný a gastro bonus v hodnote 300 eur. Mal by byť pre každého občana nad 60 rokov, ktorý sa od 1. júla do 12. decembra tohto roka zaočkoval alebo sa zaočkuje. Uplatniteľný má byť počas roka 2022. Tento návrh prichádza v čase, kedy firmy trápia úplne iné problémy, ako rieši minister financií.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

Finančne trpí celý Horeca segment, vrátane hotelov, reštaurácií i stravovacích služieb. „V súčasnosti firmy potrebujú kompenzácie a štátnu pomoc, keďže prevádzky sú z dôvodu prijatých protipandemických opatrení v čiernych okresoch povinne zatvorené.

Táto téma bude aktuálna v čase, kedy dôjde k uvoľneniu opatrení do takej miery, že nebudú prekážky pre využívanie týchto nástrojov pomoci,“ objasňuje pre TREND Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.

Každopádne, ani zníženie DPH nemôže pomôcť podnikom, ktoré nebudú mať komu predávať, pridáva svoj názor Z. Ballaschová.

„Prevádzky treba nechať otvorené. Už dnes je na príklade Švédska, ale aj Chorvátska jasné, že to ide. Nemiešať nátlak a podmieňovanie činnosti podnikateľov so snahou štátu o zvýšenie zaočkovanosti. To sa dá len cez dôveru, komunikáciu a dobrovoľnosť bez nátlaku,“ uzatvára.

Ako je to so sprepitným v cudzine?
Francúzsko si 10-percentné sprepitné započítava do cien. Amerika je považovaná za krajinu s najvyšším prepitným, preto si k svojim nákladom na jedlo treba pripočítať až 25 percent z celkovej ceny jedla. Presným opakom sú napríklad krajiny ako Čína, Japonsko či Brazília, kde sprepitné považujú skôr za urážku. Prameň: menučka.sk