Už dva týždne prežívajú podnikatelia v lockdowne a ďalšie týždne ich ešte čakajú. Od 10. decembra sa majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých, ktorí prekonali ochorenie covid-19 (OP). 

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

V Česku chcú živnostníkom zdvihnúť paušál. Hegerova vláda si vyháňa peniaze z kasy, ľudia utečú

Služby sa majú uvoľniť od 17. decembra, tie však štandardne v tomto čase už so službami pre klientov kvôli sviatkom končili. Podnikať môžu teda len dva či tri dni. Mnohé firmy márne čakajú na pomoc štátu pár mesiacov, tá je však len kozmetická.

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že tisíce ľudí prichádzajú o peniaze, pretože nepožiadali o novú dávku.
Neprehliadnite

Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú

Štát nemá dáta, riadi pandémiu

Hoci niektoré médiá hlásia, že situácia sa napriek pandemickým opatrenia nezlepšila, analytici už vidia svetlo na konci tunela. Uplynulý týždeň rezort zdravotníctva uviedol, že našiel chybu v dátach, keď uvádzal 15-tisíc pozitívne testovaných.

Na snímke je Peter Kulich ktorý je výkonný riaditeľ CEO-Slovensko. Digital.
Neprehliadnite

Kulich z SK Digital: e-faktúry nevyriešia miliardové úniky daní. Megalomanský plán má trhliny

„Len sa bojíme, či to konzílium odborníkov berie do úvahy, lebo vraj sa pandemická situácia nezlepšuje. Sme iného názoru,“ tvrdia analytici portálu Dáta bez pátosu.

matovic
Neprehliadnite

Milióny eur sem, milióny tam. Samozvaný Mikuláš otvára nové kolo očkovacej hry, verí mu málokto

Priznávajú, že posadnutosť médií rekordami a aktuálnym postavením v rebríčkoch znemožňuje vidieť deltu v perspektíve. „Delta je hyperohnisková záležitosť a Slovensko nie je jeden okres. V Tatrách už môžu o 10 dní otvárať hotely pre miestnych, ale na Gemeri zatiaľ ani obchod s obuvou,“ apelujú analytici.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Kým živnostníci podľa nich horko plačú, lebo majú zámok na prevádzkach, veľkofabrikanti a veľkoreťazce môžu pokračovať vo výrobe a predaji.

Opatrenia sú nepredvídateľné

Dáta, o ktoré by sa mohli podnikatelia oprieť, sa ťažko hľadajú. TREND sa pýtal na aktuálne analýzy prípadov ochorenia covid-19, keďže tie posledné zverejnil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ešte za september 2020.

Vtedy sa zo 440 epidemických výskytov na celom Slovensku na prvých miestach vyskytovalo šírenie covidu v rodinách (239 prípadov), na rodinných oslavách (58) a v zdravotníckych zariadeniach (47). Na chvoste boli reštaurácie (5 prípadov), predajne potravín (2 prípady), závodné stravovanie (1 prípad).

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Dnes dáta tohto typu chýbajú. „Výskyt ochorenia je potvrdený prakticky vo všetkých sférach života, keďže má nekontrolovateľné šírenie,“ hovorí pre TREND Dana Račková, hovorkyňa ÚVZ SR. Paradoxom je, že analytici pracujúci s faktami to vidia inak.

A firmy potrebujú jasné argumenty, prečo ich štát nepredvídateľne zatvára a opäť otvára, bez konkrétnych zdôvodnení.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa