Ešte pred niekoľkými mesiacmi sa o recesii v Spojených štátoch hovorilo len opatrne. Na americkú ekonomiku však vplýva neistota na viacerých frontoch – od politických turbulencií až po krehké finančné trhy. 

Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov v posledných týždňoch klesli približne o 70 bázických bodov, zatiaľ čo ceny ropy sa prepadli pod 70 dolárov za barel. Tieto pohyby korešpondujú so sériou slabých hospodárskych údajov. Prieskumy ukazujú, že obavy zo spomaľovania ekonomiky podkopávajú dôveru spotrebiteľov aj podnikov. 

„Nízkopríjmové domácnosti čelia čoraz väčším finančným ťažkostiam – ich úspory sa zmenšujú, dlhové zaťaženie rastie a kreditné karty sa blížia k vyčerpaniu. Podniky reagujú na neistotu opatrnosťou, pričom nejasná politická a regulačná situácia im komplikuje dlhodobé plánovanie,“ uvádza agentúra Bloomberg. Podotýka, že stupňujúce sa obchodné spory zvyšujú riziko colnej vojny, čo by mohlo negatívne ovplyvniť medzinárodný obchod. 

Navyše, hrozba stagflácie – kombinácie pomalého rastu a vysokej inflácie – predstavuje pre Federálny rezervný systém značnú výzvu. Centrálna banka sa súčasne ocitá v zložitej situácii, keď musí balansovať medzi podporou zamestnanosti a kontrolou inflácie. 

Protiváhu ponúka niekoľko faktorov 

Pokles cien energií prináša úspory podnikom a zároveň zvyšuje disponibilný príjem domácností. Okrem toho by deregulácia administratívy mohla naštartovať vlnu podnikových investícií. Reformy verejného sektora, ak sa realizujú správne, môžu viesť k efektívnejšiemu fungovaniu štátu a čiastočnému znižovaniu dlhu. 

„Napriek krátkodobým otrasom spôsobeným Trumpovou obchodnou politikou netreba podceňovať jej potenciál zvýšiť dlhodobú produktivitu, najmä prostredníctvom inovácií v oblastiach, ako sú umelá inteligencia, robotika a biotechnológie,“ napísal Mohamed El-Erian, hlavný ekonomický poradca spoločnosti Allianz pre Bloomberg. 

Podľa neho je len otázkou času, kedy ekonomickí analytici zrevidujú svoje prognózy rastu do roku 2025. Mediánový odhad vo februárovom prieskume Bloomberg predstavoval 2,3 percenta. „Nie je vylúčená revízia smerom nadol až o celý percentuálny bod,“ dodal El-Erian. 

Ďalšie dôležité správy

Stock,Market,Exchange,Loss,Trading,Graph,Analysis,Investment,Indicator,Business
Neprehliadnite

Pozlátko amerických akcií skrýva trhliny. Generálni riaditelia varujú pred spomalením rastu