- Odkúpili sme pohľadávky od dopravnej spoločnosti. Pôvodný dlžník časť pohľadávok uhradil a zvyšnú časť odmieta uhradiť z dôvodu, že pri poslednej preprave bol poškodený tovar a on sa musí kryť „čo ak budú chcieť po ňom uhradiť škodu“. Škoda ale bola hradená z tovarovej poistky dopravnej spoločnosti a spoluúčasť má uhradiť dopravná spoločnosť. Má dlžník právo na takéto konanie? Ako ho je možné postihnúť, ak je konanie dlžníka neoprávnené? Koľko spätne je možné fakturovať úrok z omeškania pri odkúpených pohľadávkach od pôvodného dlžníka, ak boli postúpené vrátane príslušenstva? Na faktúrach je oznámenie, že pri omeškaní je úrok z omeškania 0,05 % za každý deň omeškania. Je možné požadovať takúto výšku úroku alebo sa musí postupovať podľa zákona a výška sa určí podľa diskontnej sadzby platnej v čase vzniku omeškania?
Prípadnú pohľadávku, ktorú má dlžník voči dopravnej spoločnosti ako pôvodnému veriteľovi môže namietať voči vám ako novému veriteľovi len v prípade splnenia určitých podmienok. Predovšetkým musí ísť o pohľadávky, ktoré sú spôsobilé na započítanie. Teda pohľadávky, ktorých plnenie je rovnakého druhu, ktoré sú splatné, nepremlčané, uplatniteľné na súde a zároveň exekučne postihnuteľné. Ďalšou podmienkou je existencia tejto pohľadávky v čase, keď sa postúpenie stalo voči dlžníkovi účinným.
To znamená, že dlžníkov nárok musel existovať v čase, keď mu pôvodný veriteľ oznámil, že došlo k postúpeniu pohľadávok alebo keď toto postúpenie preukázal dlžníkovi nový veriteľ. Túto námietku musel dlžník zároveň bez zbytočného odkladu po postúpení pohľadávok oznámiť novému veriteľovi. Ak by časť postúpenej pohľadávky zanikla započítaním nároku, ktorý mal dlžník voči pôvodnému veriteľovi, postupca za tento schodok zodpovedá novému veriteľovi. Vyplýva to z § 529 Občianskeho zákonníka. Zodpovednosť pôvodného veriteľa je v tomto prípade vylúčená vtedy, ak pohľadávky postúpil na nadobúdateľa bezodplatne.
Je otázne, či v riešenom prípade dlžníkovi vôbec vznikla nejaká pohľadávka voči dopravnej spoločnosti ako pôvodnému veriteľovi. Pravdepodobne dlžníkovi žiadna pohľadávka nevznikla, keďže škoda na tovare bola uhradená poisťovňou a spoluúčasť zaplatila dopravná spoločnosť.
Ak dlžník aj napriek vašim výzvam odmieta zaplatiť zvyšnú časť postúpenej pohľadávky, nezostáva vám iné, ako vymáhať pohľadávku súdnou cestou a podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu. Právoplatný platobný rozkaz vám poslúži ako exekučný titul, na základe ktorého budete môcť podať návrh na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi.
Pokiaľ ide o zodpovednosť pôvodného veriteľa za vymožiteľnosť postúpenej pohľadávky, tá závisí od obsahu zmluvy o postúpení pohľadávky. Pôvodný veriteľ totiž ručí novému veriteľovi za vymožiteľnosť postúpenej pohľadávky do výšky prijatej odplaty spolu s úrokmi len vtedy, pokiaľ sa na to v zmluve písomne zaviazal. Takáto klauzula v praxi v zmluve o postúpení pohľadávky zväčša chýba. Platí to najmä v prípade, ak zmluvu koncipoval postupca.
Pokiaľ ide o výšku úrokov z omeškania, prednosť pred zákonnou úpravou má zmluvná voľnosť, čiže dohoda zmluvných strán. Ak bol teda úrok z omeškania medzi pôvodným veriteľom a dlžníkom dohodnutý vo výške 0,05 % za každý deň omeškania, máte právo požadovať od dlžníka úrok z omeškania v tejto výške. Pri postúpení pohľadávky totiž na nového veriteľa prechádza okrem samotnej pohľadávky aj jej príslušenstvo, ktoré tvorí úrok a úrok z omeškania. Úroky z omeškania sa v obchodno-záväzkových vzťahoch premlčujú vo všeobecnej štvorročnej premlčacej dobe.