- Robím v eseročke a chcel by som dať výpoveď, len neviem, ako je to so vzniknutým mankom. Ak dám výpoveď, musím manko vyplatiť, alebo nie? Môže mi ho zamestnávateľ zraziť zo mzdy? Akým spôsobom mám dať výpoveď?
V súlade s ustanovením § 182 Zákonníka práce, ak zamestnanec prevzal na základe dohody o hmotnej zodpovednosti zodpovednosť za zverené hotovosti, ceniny, tovar, zásoby materiálu alebo iné hodnoty určené na obeh alebo obrat, ktoré je povinný vyúčtovať, zodpovedá za vzniknutý schodok. V dohodách sa môže so zamestnancami súčasne dohodnúť, že ak budú pracovať na pracovisku s viacerými ľuďmi, ktorí uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedajú s nimi za schodok spoločne (spoločná hmotná zodpovednosť).
V prípade, ak ste uzatvorili dohodu o hmotnej zodpovednosti, zodpovedáte za vzniknutý schodok na zverených hodnotách, teda za tzv. manko. Základnou právnou charakteristikou schodku je, že tovar musí chýbať.
Ak tovar nechýba, ale je poškodený alebo znehodnotený, nemožno založiť tento druh zodpovednosti, ale iba všeobecnú zodpovednosť zamestnanca za škodu, pri ktorej výška náhrady škody je zásadne limitovaná trojnásobkom priemerného mesačného zárobku. Schodkom nie je škoda, ktorá vznikla nesprávnym precenením zásob, ani tzv. účtovný schodok, v ktorého prípade ide len o chyby v evidencii.
Podpísaním dohody o hmotnej zodpovednosti preberáte na seba v plnom rozsahu zodpovednosť napríklad za zásoby materiálu, ceniny a podobne. Tejto zodpovednosti by ste sa mohli zbaviť v prípade, ak by ste zamestnávateľovi alebo neskôr v prípadnom súdnom konaní súdu preukázali, že schodok vznikol celkom alebo sčasti bez vášho zavinenia.
Podstatný význam pre zbavenie sa zodpovednosti za škodu majú najmä pracovné podmienky, teda či ste mali vytvorené podmienky na to, aby ste zodpovedali za vzniknutú škodu (uzamykateľná pokladnica, sejf a podobne). Za právnu podmienku vzniku zodpovednosti za škodu možno považovať osobné disponovanie hodnotami, ktoré sú predmetom dohody o hmotnej zodpovednosti.
Pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru sa musí vykonať inventarizácia.
Z vašej otázky nie je zrejmé, či ste boli hmotne zodpovedný za zverené hodnoty sám alebo ste boli spoločne hmotne zodpovední so svojimi kolegami. V prípade, ak ste boli spoločne hmotne zodpovední zamestnanci, váš pracovný pomer sa skončil a nepožiadali ste o vykonanie inventarizácie, zodpovedáte za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na vašom predchádzajúcom pracovisku.
Ak nedostatky vzniknú v pracovných podmienkach zamestnancov so spoločnou hmotnou zodpovednosťou v súvislosti s tým, že bol na ich pracovisko zaradený iný zamestnanec alebo iný vedúci, prípadne zástupca vedúceho, alebo s tým, že niektorý zo zamestnancov od dohody o hmotnej zodpovednosti odstúpil, zamestnávateľ je povinný nedostatky odstrániť bez zbytočného odkladu.
Záverom možno konštatovať, že zo zákona za vzniknuté manko zodpovedáte podpísaním dohody o hmotnej zodpovednosti alebo dohody o spoločnej hmotnej zodpovednosti. Je len na vás, aby ste zamestnávateľovi preukázali, že manko vzniklo úplne alebo sčasti bez vášho zavinenia.
Ak tak neurobíte, manko musíte pri skončení pracovného pomeru uhradiť. Ak sa so zamestnávateľom nedohodnete na miere svojho zavinenia na vzniknutom manku a nebudete ho chcieť uhradiť, zamestnávateľ môže vzniknutú škodu vymáhať na súde. Zrážku zo mzdy vám v súlade s § 131 ods. 3 Zákonníka práce môže zamestnávateľ vykonať len s vaším súhlasom.
Vo veci skončenia pracovného pomeru vám odporúčam dohodnúť sa so zamestnávateľom na konkrétnom dátume skončenia pracovného pomeru. Podať teda žiadosť o skončenie s navrhovaným termínom skončenia pracovného pomeru a stanovením termínu, dokedy sa má zamestnávateľ k žiadosti vyjadriť.
V prípade, ak sa so zamestnávateľom nedohodnete na skončení pracovného pomeru dohodou alebo sa k vašej žiadosti o skončenie pracovného pomeru zamestnávateľ nevyjadrí, je potrebné podať výpoveď podľa § 67 Zákonníka práce.