Na Slovensku sa špekuluje o tom, že sa nafukuje realitná bublina, no podobné úvahy sa objavujú aj na druhej strane Atlantiku. Výrazný rast cien nehnuteľností vnímajú aj v USA. Za uplynulých 12 mesiacov sa ceny nehnuteľností v krajine zvýšili o 19,2 percenta. Naposledy v USA praskla realitná bublina v roku 2008. Vtedy bol pred výrazným poklesom cien najvýraznejší 12-mesačný nárast cien na úrovni 14,5 percenta.

Na snímke Mgr. Bc. Peter Dávid, MBA,  predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.
Neprehliadnite

Peter Dávid: Lacné peniaze boli liek, no teraz sú jed

Bublina sa nafukuje

Niektorí analytici poukazujú na to, že prípadná bublina na realitnom trhu sa objaviť môže, no ešte nevznikla. Na riziká jej nafukovania však upozorňuje aj americká centrálna banka. Vo všeobecnosti prevláda názor, že ak sa zvyšovanie cien nehnuteľností nespomalí, trh sa prehreje. Podobné varovanie v marci zverejnila aj pobočka amerického Federálneho rezervného systému (Fed) v Dallase. „Ceny nehnuteľností v USA sa opäť odtrhli od (ekonomických) fundamentov,“ uviedla banka v správe o realitnom trhu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa