Ceny nehnuteľností môžu skolabovať,“ - tak by mohol znieť bulvárny titulok k článku o súčasnom dianí na trhu s nehnuteľnosťami. Tvrdí to však Národná banka Slovenska (NBS) v aktuálnej správe o vývoji ekonomiky. „Kompozitný index naznačil, že ceny nehnuteľností sa dostali do pásma vysokého rizika korekcie,“ píše sa v publikácii Ekonomický a menový vývoj.

V preklade to znamená, že na realitnom trhu je už bublina. Bubliny na jednotlivých trhoch vznikajú vtedy, keď sa ceny konkrétnych aktív začnú zvyšovať bez toho, aby bol na to konkrétny dôvod. Ak napríklad rastú reálne mzdy, je to dôvod na rast cien nehnuteľností. To, čo sa ale deje na trhu v súčasnosti, sa od reálnych ekonomických dôvodov vzďaľuje.

Rast o desiatky percent

„Ceny nehnuteľností vzrástli v poslednom štvrťroku 2021 približne o dvadsaťdva percent, čo výrazne prekonalo zvýšenie príjmov, a viedlo tak k zhoršeniu dostupnosti bývania. Dostupnosť sa však len dostala späť na svoju dlhodobú úroveň. Iný pohľad na trh nehnuteľností – kompozitný index naznačil, že ceny nehnuteľností sa dostali do pásma vysokého rizika korekcie,“ upozorňuje Národná banka Slovenska (NBS).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa