Keď médiami prebehla informácia, že americká technologická spoločnosť Square kúpi za 29 miliárd dolárov austrálsku firmu Afterpay, málokto tomu venoval pozornosť. Pritom ide o obrovskú akvizíciu v odvetví označovanom ako BNPL, čo je skratka z anglických slov Buy Now, Pay Later (kúp teraz, zaplať neskôr).

Tento biznis je síce na Slovenku známy menej, ale v USA aj v Austrálii má rýchlo rastúci trend. Svedčí o tom aj predikcia jeho rastu. Online platby by mali do roku 2024 narásť na 10 biliónov dolárov a odklad platieb bude jeho rastúcou súčasťou. Medzi spotrebiteľmi sa stále nájde veľká skupina, ktorá rada platí za nákupy neskôr.

Prečo sa to deje

Práve Afterpay, ktorá ponúka odloženie platby za nákupy a jej rozloženie na štyri splátky počas šiestich týždňov, sa zjavne hodí do portfólia firmy Square.Tá umožňuje zákazníkom spracovávať transakcie platené kreditnou kartou pomocou zariadenia pripojeného k tabletu alebo telefónu.

Platby
Neprehliadnite

Platby by mali byť ako dýchanie. Nemusíte sa ne sústreďovať, tvrdí poľský startupista

Square plánuje firmu Afterpay integrovať do svojich služieb a umožniť obchodníkom, aby ponúkali tento spôsob odložených platieb svojim zákazníkom aj bez kreditnej karty. Lenže nepôjde o to, že by kreditné karty z úverového biznisu vycúvali. Budú jeho súčasťou. Len ostanú na pozadí, čo vyhovuje Squaru, keďže kreditky sú drahý úver a nie sú najmä medzi mladými zákazníkmi už také populárne.

Ako to funguje?

Firmy zamerané na odklad platieb zarábajú na poplatkoch a províziách od obchodníkov, nie na úrokoch. Ich produkt v podstate nie je úver. Obchodníci platia isté percento z hodnoty tovaru plus fixný mesačný či ročný poplatok.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa