Americká technologická spoločnosť Squre kúpi za 29 miliárd dolárov austrálsku firmu Afterpay, ktorá ponúka odloženie platby za nákupy. Transakcia vytvorí významného hráča na trhu s internetovými platbami a pomôže urýchliť rast Afterpay na dôležitom trhu v USA aj celosvetovo. Firmy to uviedli v spoločnom oznámení.

Square sa akvizíciou snaží využiť rastúcej popularity odvetvia označovaného ako BNPL, čo je skratka z anglických slov Buy Now, Pay Later (kúp teraz, zaplať neskôr). Odložené platby sa vlani stali medzi spotrebiteľmi veľmi obľúbené a z okrajového sektora sa z nich stal hlavný prúd.

Akvizícia sa uskutoční formou výmeny akcií. Akcionári Afterpay dostanú podľa dohody za každú svoju akciu 0,375 akcie firmy Square. Na základe piatkovej záverečnej ceny akcií to predstavuje prémiu viac ako 30 percent. Po dokončení budú akcionári austrálskej firmy vlastniť v zlúčenej spoločnosti podiel zhruba 18,5 percenta. Transakcia by mala byť dokončená začiatkom budúceho roka. Správna rada Afterpay dohodu svojim akcionárom jednomyseľne odporučila, uviedla agentúra Reuters.

J. Branson z Virgin Galactic, prvý miliardár vo vesmíre
Neprehliadnite

Kým miliardári letia do vesmíru, akcie padajú. Investori sa pozerajú na vesmír zatiaľ cez prsty

Firmu Afterpay založili v roku 2014 Anthony Eisen a Nick Molnar. V roku 2020 kúpila podiel päť percent vo firme čínska Tencent Holdings. Svoje služby ponúka viac ako 16 miliónom zákazníkom a takmer 100-tisíc obchodníkom.

Podniky zamerané na BNPL zarábajú na poplatkoch a províziách od obchodníkov, nie na úrokoch. Obchádzajú tak právnu definíciu úveru, teda aj úverové zákony. K poskytnutiu služieb im stačí len meno, adresa a dátum narodenia žiadateľa. Podľa kritikov je ale tento systém aj ľahším cieľom podvodníkov.

Firmu Square vlastné spoluzakladateľ Twitteru Jack Dorsey. Podnik umožňuje zákazníkom spracovávať transakcie platené kreditnou kartou pomocou zariadenia pripojeného k tabletu alebo telefónu. Square plánuje firmu Afterpay integrovať do svojich služieb a umožniť obchodníkom, aby ponúkali službu svojim zákazníkom aj bez kreditnej karty. Používatelia Afterpay by potom mohli spravovať svoje splátky v aplikácii Square Cash, ktorá má 70 miliónov zákazníkov, uviedla agentúra AP.