Zosnulý manžel po sebe zanechal dlhy v nebankových spoločnostiach. Dedičské konanie prebehlo, o dlhoch sa nehovorilo. V zápise o prejednaní dedičstva sa píše - dlhy žiadne. Môžu dlhy po zosnulom manželovi vymáhať odo mňa? Dedím ich automaticky?
Dedenie je svojou podstatou vstupom do všetkých práv aj povinností poručiteľa (zosnulého), ktoré nastáva už okamihom smrti. Skutočnosť, že notár ako súd (súdny komisár) dodatočne dedičstvo prejedná, nie je pritom právne rozhodujúca.
Súdny komisár totiž v konaní o dedičstve len zisťuje, ktoré práva a povinnosti na koho a ako prešli v okamihu smrti poručiteľa. Rozhodnutie súdneho komisára však vnáša do tejto právnej skutočnosti právnu istotu, pretože ako rozhodnutie súdu má účinky voči všetkým, teda každý sa na jeho právoplatný výrok môže spoľahnúť ako správny.
Skutočnosť, že niečo z dedičstva po poručiteľovi (pasíva) nebolo prejednané neznamená, že by zanikli či neprešli na dedičov. Dedičia sú ale zákonom chránení ust. § 470 Občianskeho zákonníka (OZ) podľa ktorého, dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.
Odpoveď je teda áno. Veriteľ môže požadovať od dediča splatenie dlhu zosnulého dlžníka. Dedič sa ale má možnosť brániť cit. ust. § 470 OZ, výsledkom čoho môže byť povinnosť dlh vôbec nesplácať alebo splatiť len v časti.
Autor pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - eTREND.sk



