Súdny exekútor, ktorý nepatrí oprávnenému, ale je ako podnikateľ s osobitnou licenciou poverený vykonaním konkrétnej exekúcie súdom, začína komunikáciu s povinným doručením mu oznámenia o začatí exekúcie. V ňom uvedie meno oprávneného, číslo poverenia súdu, exekučný titul, výšku pohľadávky a predbežnú výšku trov exekúcie. Zároveň uvedie poučenie o opravných prostriedkoch. Pokiaľ ste teda dostali písomnosť od exekútora (ak to bol exekútor), malo ísť o práve taký dokument, ako uvádzame vyššie a žiaden iný. (§ 47 ods. 2 Exekučného poriadku)

Odlišný postup je porušením povinností exekútora a je vhodné požiadať Komoru exekútorov SR o preverenie správnosti úradného postupu.

Pokiaľ ste upovedomenie o začatí exekúcie ešte neprevzali, urobte tak dodatočne. Až doručením upovedomenia vám začína plynúť zákonná lehota na podanie námietok (15 dní) a námietok voči trovám exekúcie (3 dni). 

Pokiaľ nastala v súdnom konaní chyba v súvislosti s exekučným titulom (napr. rozsudok súdu bol doručovaný fikciou doručenia, hoci na daný postup neboli splnené podmienky) nie je exekučný titul vykonateľným rozhodnutím a exekučné konanie je potrebné zastaviť. 

Takýto postup musí exekučný súd vykonať vždy bez ohľadu na vyššie uvedené lehoty, nakoľko ide o tzv. neodstrániteľnú prekážku konania. V rozhodnutí o zastavení exekúcie sa rozhoduje aj o trovách exekučného konania, ktoré má povinnosť znášať oprávnený.

Vo vašej situácii vám možno odporučiť navštíviť exekučný súd (okresný súd príslušný podľa bydliska povinného) a nahliadnuť do spisu, aby ste sa oboznámili s exekučným titulom. Následne bude vhodné, ak nahliadnete aj do súdneho spisu, ak je podkladom exekúcie súdne rozhodnutie, aby ste preverili spôsob rozhodovania a doručovania písomností súdom. Pripravte sa na to, že nahliadanie do spisu exekútora alebo rozhodcu je obvykle spojené s poplatkovou povinnosťou.

Podľa § 56 ods. 1 EP "na návrh povinného môže súd (§ 45) povoliť odklad exekúcie, ak sa povinný bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený. Odklad exekúcie môže súd povoliť iba na návrh povinného, ktorý je fyzickou osobou." 

V zmysle uvedeného je možné požiadať exekučný súd o odklad exekúcie. Odklad exekúcie vám môže vždy dovoliť aj oprávnený. Súdny exekútor nie je oprávnený exekúciu odkladať, nakoľko jeho úlohou je čo najrýchlejšie a najefektívnejšie vymôcť pohľadávku a jej príslušenstvo.

Dôvod, pre ktorý je príslušenstvo vašej pohľadávky také vysoké, je spôsobené vašou nečinnosťou v spore a exekučnom konaní (prípadne okolnosťami, ktoré sa javili ako vaša nečinnosť). Z vyčíslení sa zdá, že trovy právneho zastúpenia predstavujú 4 úkony právnej služby á 16,60 € + paušálna náhrada hotových výdavkov + zákonná DPH v zmysle vyhlášky MS SR č. 655/2004 Z. z. o odmeňovaní advokátov. Trovy súdneho konania 16,50 € predstavujú minimálny súdny poplatok. Trovy právneho zastúpenia v exekúcii sa počítajú nielen z hodnoty istiny, ale aj priznaných trov konania; obvykle ako 1 alebo 2 polúkony právnej služby.

Požiadať o odpustenie trov môžete žiadať len oprávneného ako veriteľa. Vy ako povinný môžete dosiahnuť zníženie príslušenstva len tým, že čo najskôr uhradíte dlžnú istinu (napr. tak, že v platbe určíte, že platíte dlžnú istinu a nie jej príslušenstvo). Týmto úkonom zastavíte ďalšie úročenie dlhu, nakoľko príslušenstvo nie je možné úročiť.

Žiaľ v SR nie je spoločenskou diskusiou účtovanie DPH na trovy právneho zastúpenia. Podľa nášho názoru je v prípade, ak je oprávnený platiteľom DPH, priznanie náhrady trov právneho zastúpenia vrátane DPH nesprávne. Náhrada trov právneho zastúpenia má totiž povahu služby, ktorú advokát poskytuje oprávnenému a tento si zaplatenú DPH uplatní (započíta). Jeho výdavok je potom vždy suma bez DPH. 

Priznanie náhrady trov právneho zastúpenia má potom povahu podobnú "náhrade škody", na ktorú sa DPH neúčtuje. Napriek tomu ide zo strany súdov o bežný postup, kedy je pre posúdenie priznania alebo nepriznania DPH rozhodujúca len skutočnosť, či je advokát platiteľom menovanej dane alebo nie. 

Pritom sa zabúda, že advokát je v prípade náhrady trov konania, vrátane trov právneho zastúpenia, len platobným miestom a nie príjemcom priznanej náhrady, ktorá vždy patrí jeho klientovi, a ktorú je povinný v lehote 30 dní klientovi vyúčtovať. 

Podľa nášho názoru sa tak príslušenstvo pohľadávky pre povinného opäť nedôvodne zvyšuje. Menovaný argument je však možné použiť len v konaní predchádzajúcom právoplatnosti exekučného titulu a v prípade trov právneho zastúpenia v exekučnom konaní v námietkach proti trovám exekúcie.

Ak je pravdou, že ste uhradili viac, ako je nárok oprávneného, vzniká vám voči nemu nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia, nakoľko ste plnili z dôvodu, ktorý tu nie je.

Na záver si dovoľujem poznamenať, že exekútor pri exekučnej činnosti je v postavení súdu, nakoľko koná na základe jeho poverenia v medziach zákona. Ako taký má teda postavenie štátneho orgánu, ktorý "si nemôže robiť čo chce" ale len to čo mu dovoľuje a ukladá zákon (Čl. 2 ods. 2 Ústavy SR v spojení s Čl. 1 ods. 1 Ústavy SR). 

Odlišný postup súdneho exekútora vám zakladá nárok na náhradu škody spôsobenej nesprávnym úradným postupom, ak vám takáto škoda v tejto súvislosti vznikla.

Autor je advokát v Proiuris advokáti Bratislava.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Môžem požiadať o odpustenie trov exekúcie?
Môžem požiadať o odpustenie trov exekúcie?
Môžem požiadať o odpustenie trov exekúcie?
Môžem požiadať o odpustenie trov exekúcie?