Podľa štatistiky Eurostatu mladí Slováci opúšťajú domov v priemere tesne pred dovŕšením 31 rokov. Tento vek je vysoko nad priemerom európskych krajín, ktorý presahuje približne 26 rokov. Analytici preto menujú hlavné príčiny a navrhujú riešenia, ktoré by mali reálne pomôcť mladým získať vlastné bývanie už o niečo skôr.

Nájomné byty stále v nedohľadne

Dôvodov, prečo mladí Slováci bývajú s rodičmi dlhšie ako v iných európskych krajinách, je hneď niekoľko. Hlavnou príčinou je jednoznačne dostupnosť bývania a jeho cena. Analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec upozorňuje, že na Slovensku nie je rozvinutý trh nájomného bývania a obyvatelia spravidla bývajú vo vlastnom.

Presťahovanie sa do vlastného je preto spojené s kúpou nehnuteľnosti, čo je samo o sebe pomerne veľké životné rozhodnutie, navyše nie každý mladý človek hneď po škole dosiahne na hypotéku.

„Aj keď sú úroky na hypotékach historicky najnižšie, banky vyžadujú vlastné zdroje vo výške 20 percent z ceny nehnuteľnosti. Táto podmienka je z pohľadu úspor pre väčšinu mladých ľudí po škole nedosiahnuteľná,“ uvádza analytik spoločnosti FinGO.sk František Burda.

Pri žiadosti o hypotéku banky vyžadujú vlastné zdroje vo výške 20 percent z ceny nehnuteľnosti.
Zdroj: Shutterstock
Pri žiadosti o hypotéku banky vyžadujú vlastné zdroje vo výške 20 percent z ceny nehnuteľnosti.

Investičný analytik spoločnosti Swiss Life Slovensko Pavel Škriniar dopĺňa, že na hypotéku je potrebné mať aj istú výšku príjmu, ktorá v prípade čerstvých absolventov nemusí byť dostatočná. Finanční analytici spomínajú aj ďalšie nemalé náklady navyše, ktoré sú spojené so zariadením vlastného bývania.

Okrem toho, komerčný nájom je v súčasnosti dosť vysoký a pre mnohých mladých nedostupný. „Zvlášť zlá je situácia vo veľkých mestách, kde mladý človek na začiatku kariéry musí vynaložiť výraznú časť svojho príjmu na komerčný nájom.

„Vo Viedni vlastní mesto vyše 220-tisíc nájomných bytov, v Bratislave 1 900.“
Finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa