Ceny nehnuteľností sú vysoké. Slovensko zažíva neustály medziročný rast cien od roku 2014. Vtedy stál štvorcový meter 1 219 eur. Odvtedy ceny výrazne stúpli a ceny nehnuteľností sa dostali na úplne iné úrovne. V medzinárodnom porovnaní však stále nie je bývanie mimoriadne drahé.

Nedostatok dostupných nájomných bytov znamená, že Slováci uvažujú skôr o kúpe nehnuteľnosti. Vyšší dopyt po nehnuteľnostiach znamená, že ceny bývania stúpajú. Drahšie nehnuteľnosti sú zase jedným z dôvodov nárastu objemu čerpaných hypoték. Slováci preto v súčasnosti čerpajú rekordný objem hypoték. V júni komerčné banky na Slovensku poskytli hypotekárne úvery v hodnote 1,35 miliardy eur.

Na ilustračnej  leteckej snímke panelové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Čím vyššie dane, tým lepšie. To je realita živnostníkov, ktorí chcú získať hypotéku

Priemerná cena bývania sa v druhom štvrťroku tohto roka dostala na 2 052 eur za jeden štvorcový meter a prvýkrát v histórii sa trhový priemer dostal nad hranicu dvetisíc eur. Podľa NBS v súčasnosti existuje riziko, že by sa tieto ceny mohli v budúcnosti prepadnúť, nie je ale vysoké. Bublina na trhu podľa NBS v súčasnosti nehrozí. Platí to aj napriek tomu, že ceny nehnuteľností sú výrazne vyššie ako v roku 2008, keď bublina na trhu s bývaním praskla.

Lacné hypotéky

Medzi cenami hypoték a nehnuteľností v súčasnosti existuje vzťah, ktorý nie je prekvapujúci. Čím lacnejšie sú úvery na bývanie, tým drahšie sú nehnuteľnosti. Ľudí totiž lacné hypotéky lákajú a zvyšujú kúpyschopný dopyt.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa