Minister financií Igor Matovič presadil vo vláde 500-eurové poukážky pre seniorov nad 60 rokov za očkovanie, no musí ich v týchto dňoch schváliť parlament. Zároveň platí princíp, aby sa najneskôr do Vianoc zaregistrovali, či už na prvú, druhú alebo tretiu dávku vakcíny proti covidu-19.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Európski politici otočili. Likvidačné pokuty pre neočkovaných, povinná vakcína a výhody v lufte

K tomu by sa mohol pridať ešte bonus 100 eur na energie pre dôchodcov, bez ohľadu na to, či sú zaočkovaní. Navrhol to 2. decembra v rozprave v pléne Národnej rady (NR) SR minister.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Zbabrané kupčenie nápadov v koalícii. Trhovníci vo vedení štátu, odpustky budú drahé

Nech už to dopadne akokoľvek, je jasné, že nekoncepčné a od „boku“ strieľané návrhy, bez potrebných analýz a dopadov na prax, by mali v praxi riadne veľa dier.

Nekoncepčné návrhy, bez analýz

Seniori možno budú mať napokon v mobile poukážku za 500 eur, ale používať QR kód na to, aby ňou mohli zaplatiť, nebudú vedieť. Poukaz seniorom by poskytlo ministerstvo financií v elektronickej alebo listinnej forme, pričom tento by bol prenosný aj na inú fyzickú osobu.

Lyžiarske strediská na severe Talianska sa po niekoľkých mesiacoch, keď museli byť uzavreté pre pandémiu koronavírusu, znovu otvárajú na tohtoročnú zimnú sezónu.
Neprehliadnite

Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým

Odborníci z praxe už vopred upozorňujú, že táto forma odmeňovania je pre seniorov záludná a môže spôsobiť viac problémov. Návrh z dielne I. Matoviča je podľa nich nepremyslený, nesystémový a populistický, bez konkrétnych analýz či dopadov na prax.

matovic
Neprehliadnite

Milióny eur sem, milióny tam. Samozvaný Mikuláš otvára nové kolo očkovacej hry, verí mu málokto

Ak by aj návrh prešiel parlamentom, štát by musel pripraviť aplikáciu pre firmy, ktorou sa bude dať kupónmi platiť, pravdepodobne od marca 2022. Najťažšie by bolo rozdistribuovať QR kódy všetkým oprávneným používateľom a aplikáciu zasa všetkým oprávneným poskytovateľom služieb.

Štát má dlhodobo ťažkosti s tým, že seniori sa nevedia registrovať na očkovanie elektronicky, prípadne využívať už dostupnú aplikáciu na prechod cez hranice.

Generovať seniorom QR kódy do mobilu by bolo zopakovaním chyby ako pri očkovaní proti covidu-19, keď mnohí ľudia, ktorí nevedeli používať počítače a prihlásiť sa na očkovanie, nešli na vakcínu. Myslí si to prezident IT Asociácie Slovenska (ITAS) Emil Fitoš.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Jediným možným spôsobom je podľa neho generovanie a bezpečná distribúcia plastových kartičiek, na ktorých bude vyobrazený QR kód.

Komplikovaný systém na oboch stranách

Problém s využívaním QR kódov na kontrolu klientov prevádzok cez štátnu aplikáciu Overpass je tiež nezanedbateľný. Pri jej používaní dochádza k spracúvaniu osobných údajov zákazníkov, a to minimálne vo forme vytvorenia dočasnej kópie ich údajov v zariadení prevádzkovateľa.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa