Tohtoročný prekvapivý akciový ošiaľ neustúpil ani po inflačnej „liečbe“ Fedom. Mnoho obchodníkov po minuloročnom vytriezvení pokračuje v špekuláciách, že americké akcie tento rok dosiahnu nový rekord. Sociálne siete zamerané na obchodovanie už vyše troch prispievajú k rastu špekulatívnych bublín. Jedenásť zvýšení úrokových sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému urobilo len málo na to, aby prelomilo hazardnú horúčku, ktorá zachvátila americký akciový trh.

Dotcom bublina by mala byť výstrahou pre investorov, aby sa mali na pozore pred trhom, ktorý je poháňaný technologickým boomom. Na rozdiel od internetových akcií z konca minulého storočia, tento rok to bola generatívna umelá inteligencia, ktorá spôsobila prudký nárast akcií technologických firiem. Špekulatívne bubliny pri investovaní sú lákavé – ak trh prudko rastie, špekulanti rýchlo bohatnú, nezávisle od toho, či firmy dosahujú zisk alebo nie. K nim sa rýchlo pridajú ďalší.

CES 2018
Neprehliadnite

Preteky v zbrojení vo využití umelej inteligencie zvýšili majetok výrobcu čipov o miliardy

Základom nie len tejto, ale aj iných investičných bublín, je odtrhnutie presvedčenia obchodníkov od reality, a emočná posadnutosť, že zarobia na výnimočnosti doteraz nepoznaného. Na trh sa však skôr či neskôr dostaví zúfalstvo, ktoré sa u neskúsených obchodníkov prejaví tak, že hodnota ich aktív nakoniec prudko poklesne. Akcie Nvidie, výrobcu grafických čipov, ktorý je v centre AI šialenstva, sa v roku 2023 takmer strojnásobili, zatiaľ čo technologický index Nasdaq vzrástol o 37 percent.

Sú v tom všetci

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa