Dôchodcovia sa pre tento štát stávajú luxusom, ktorý si nebude môcť dovoliť. Do dôchodku prichádzajú populačne silné ročníky, ktorým by dôchodky v priebežnom pilieri mali zaplatiť menej početní aktívni pracujúci. Práve preto je vlastné sporenie na dôchodok nevyhnutnosť. Minister práce Milan Krajniak, chce sporenie v treťom pilieri podporiť napríklad tak, že príspevky do tretieho piliera bude štát sporiteľom priamo zvyšovať dôchodkovou prémiou. „Povedať, že tento motivátor bude mať vplyv na nárast počtu klientov o 150-tisíc je marketingové tvrdenie,“ hovorí v rozhovore pre TREND Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností. Rozsiahla novela piliera podľa neho má veľké nedostatky a súčasné DDS-ky diskriminuje.

V akom stave je v súčasnosti tretí pilier?

Vo všeobecnosti by som povedal, že tretí pilier je v dobrom stave. Pomôžem si školským známkovaním a udeľujem slabšiu dvojku.

Kde ste strhli body v hodnotení?

Vidím dve až tri oblasti, kde vnímam najväčšie slabiny tretieho piliera. Prvou je stabilita. Je to niečo, čo na konci roku 2019 pomenoval pán Ľudovít Ódor [viceguvernér NBS, pozn. red.] pre druhý pilier, ale v podstate sa to týka celého dôchodkového systému. Dôchodkový systém nie je hra na tri, päť, či desať rokov. Horizont je tridsať, štyridsať rokov. Systém potrebuje stabilitu, aby dokázal fungovať efektívne a mohol sa rozvíjať.


pôvodný súbor:SOCIALNA POISTOVNA-3.jpg
Neprehliadnite

Tento boj o dôchodky je trochu iný ako býva zvyčajne

Čo ďalšie slabiny?

Druhý problém vidím v slabej podpore a v nízkom záujme zo strany štátu. Dlhodobo je to niečo, čo tretiemu pilieru absolútne chýba. V roku 2016 sme poukazovali na fakt, že v Českej republike v tom roku investovali do tretieho piliera tristo miliónov eur, kým na Slovensku to bolo pätnásť miliónov. Je to absolútny nepomer v tom, ako štát podporuje sporenie na dôchodok. Z toho vyplýva aj skutočnosť, že u nás je v treťom pilieri suma na úrovni troch percent HDP a v Česku je to deväť percent HDP.

Sumu pätnásť miliónov eur tvorí daňová úľava pre zamestnancov vo výške 180 eur ročne a  tiež zníženie základu dane pre zamestnávateľov do výšky šesť percent hodnoty príspevkov.

Na fotke je Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Na fotke je Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.

Tisíce sporiteľov

V súčasnosti sa hovorí, že tretí pilier je vhodný nástroj v prípade, že zamestnancom prispieva zamestnávateľ, inak sa neoplatí. Súhlasíte?

Čísla ADDS ukazujú, že to tak nie je. V systéme tretieho piliera je takmer deväťstotisíc klientov a s príspevkom zamestnávateľa si sporí aktuálne 54 percent z nich. Zvyšných 46 percent sú ľudia, ktorí si uvedomujú, že potenciálne nemusia zo základného systému dôchodkového zabezpečenia, teda z prvého a druhého piliera, v budúcnosti vyžiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa