„Čas sú peniaze“ neplatí iba vtedy, keď človek stojí v zápche a mešká do práce či na stretnutie s klientom. Čas znamená peniaze stále.

V podstate neexistuje situácia, keď sa hodnota peňazí nemení. Buď sa zhodnocujú, alebo hodnotu strácajú, nič iné sa s nimi nedeje. Čas nestojí a rovnako nestoja ani peniaze. Musia ostať v pohybe, inak sa strácajú.

peniaze
Neprehliadnite

Peniazom nerozumejú rodičia a ani deti. Nevie im pomôcť ani škola. Ako by ste obstáli vy?

Dôležité je začať

Spôsob, ako udržať peniaze v pohybe, je investovanie. A je v podstate jedno, s akou sumou investor začína. Stačia desiatky eur, ktoré pravidelne investuje.

V modelovom príklade budeme predpokladať, že mesačne investuje štyridsať eur do podielových fondov a dosiahne ročný výnos päť percent. Pravidelnou investíciou vo výške štyridsať eur dokáže za štyridsať rokov investor za týchto podmienok vybudovať majetok v hodnote viac ako 40-tisíc eur. Táto suma je znížená o výšku vkladov, celková hodnota investície je približne 59 500 eur.

Ak za nezmenených predpokladov investuje len desať rokov, celková hodnota investície bude na konci tohto obdobia zhruba 6 200 eur, po znížení o výšku vkladov získa 1 400 eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa