Slávny americký investor Michael Burry, ktorý inšpiroval tvorcov vynikajúceho filmu The Big Short (v slovenčine Stávka na neistotu), sa stal kontroverzným svojimi čiernymi scenármi. Nikto mu nemôže uprieť, že niekedy vidí veci, ktoré ostatní investori prehliadajú. Bude to tak aj v prípade, keď M. Burry pristúpil k radikálnemu kroku a predal všetky akcie?

Michael Burry bol jedným z prvých významných investorov, ktorí si uvedomili, že niečo nie je v poriadku ešte pred prasknutím obrovskej realitnej bubliny v USA v rokoch 2007 až 2008. Predvídal, že na trhu sa objavia obrovské problémy. Počúval svoju intuíciu a stavil proti realitnému trhu, čo ho najprv stálo dobré vzťahy s vlastnými investormi v jeho fonde, ale neskôr mu prinieslo nezmazateľnú slávu v celej investičnej komunite.

Známy investor už niekoľko mesiacov hlása, že aj teraz sa blíži ekonomický Armagedon a investori, ktorí nie sú pripravení, môžu zaznamenať obrovské straty. Keďže to hovorí už dlhší čas, mnohí sa mu začali vysmievať, že je ako zaseknutá gramofónová platňa. Ale čo ak má aj tentoraz pravdu.

Posledné varovanie prišlo minulú nedeľu, keď M. Burry na Twitteri vyjadril názor, že nedávna rely na technologickej burze Nasdaq bude pravdepodobne krátkodobá. „Nemôžem sa zbaviť toho hlúpeho pocitu ako som mal pred Enronom, pred 11. septembrom, pred érou dot.com," uviedol M. Burry v teraz už vymazanom tweete. Svoje správy na sociálnej sieti často maže krátko po ich zverejnení.

Zlikvidoval celé portfólio

Všetky fondy v Spojených štátoch, ktoré spravujú viac ako 100 miliónov dolárov, musia podľa zákona do 45 dní po skončení štvrťroka predložiť Komisii pre cenné papiere a burzy vyplnený formulár 13F, v ktorom zverejnia svoje pozície. Fond Burry's Scion Management nie je výnimkou. Jeho súčasné pozície však investorskú verejnosť dosť prekvapili.

V prvom štvrťroku Burryho spoločnosť Scion Management vlastnila napríklad akcie Googlu, Facebooku alebo Stellantisu. V druhom štvrťroku však predala všetky svoje akciové pozície v jedenástich spoločnostiach vrátane býčích stávok na Google, Apple, Booking, Discovery, Facebook, Bristol-Meyers Squibb, Stellantis či Cigna. Namiesto týchto firiem investičný vizionár zaradil do portfólia po úplnom rozpredaní všetkých ostatných akcií jedinú spoločnosť, ktorej verí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa