Liaheň ekonómov tristo kilometrov na západ

Dobrá adresa na ekonomický doktorát v blízkom okolí? Renomovaní učitelia, kvalitný výskum, dobrá knižnica, platy absolventov vysoko nad národným priemerom? Odpoveďou je projekt, ktorý vznikol v Prahe pred štrnástimi rokmi.

Volá sa Central Europe Research Graguate – Economic Institute, známy ako CERGE-EI. Stojí dvanásťtisíc amerických dolárov na rok. Návratnosť je však takmer stopercentná a relatívne rýchla. Uznávané ekonomické vzdelanie poskytuje v Česku i Vysoká škola ekonomická a Fakulta sociálnych vied Univerzity Karlovej (UK).

Amerika v Prahe

Spoločné pracovisko UK a Akadémie vied ČR CERGE-EI vychováva doktorandov v ekonómii z celej strednej a východnej Európy v americkom štýle. Titul je plne akreditovaný aj v USA. Prednášajú väčšinou americkí učitelia.

V dozornej rade sedí popri profesoroch z Harvardu, University of California, Berkeley, Princeton University i držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz. Členom vedeckej i vzdelávacej rady je guvernér Českej národnej banky Zdeněk Tůma aj bývalý český minister zahraničia, vysokoškolský pedagóg a kandidát na europoslanca Josef Zieleniec.

Liaheň ekonómov tristo kilometrov na západ

Štúdium prebieha v dvoch fázach. Prvé dva roky sa končia americkým titulom master. Ďalšie dva treba na PhD. v teoretickej alebo aplikovanej ekonómii. „Niektorí skončia už po prvých dvoch rokoch. Idú pracovať do veľkých medzinárodných firiem,“ hovorí riaditeľ CERGE-EI Lubomír Lízal.

Študenti majú k dispozícii špičkovú knižnicu. Je oficiálnym depozitárom Svetovej banky. Uchováva vyše štyridsaťtisíc kníh, monografií a žurnálov, rovnaký počet v elektronickej podobe. Kolekcia vedeckých časopisov a novín má vyše tristo titulov.

Inštitút má momentálne 150 študentov. Najviac z Česka a zo Slovenska, čoraz viac z bývalých sovietskych republík a Balkánu. Ekonomický titul nie je podmienkou prijatia, musí však byť magisterský. Oveľa väčší dôraz sa kladie na zvládnutie angličtiny a dobrú znalosť matematiky. CERGE-EI si preto vyberajú aj matematici, elektrotechnici či informatici.

Na to, aby sa na inštitút dostali, musia prejsť dvojmesačnou letnou prípravou a následnou skúškou. Do študentských lavíc sa dostane necelá polovica účastníkov „prípravky“.

Absolventi CERGE-EI pôsobia či pôsobili ako ekonomickí poradcovia českého premiéra i prezidenta, ako zamestnanci ministerstiev a národných bánk, experti Svetovej banky, OECD, Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Držiteľmi doktorátu z CERGE-EI boli aj niektorí albánski a rumunskí ministri. „Pracujú i v Medzinárodnom menovom fonde alebo Medzinárodnej organizácii práce,“ dopĺňa L. Lízal.

Prepáčte

Kvalitný bakalársky, magisterský a doktorandský titul v ekonómii ponúka aj Vysoká škola ekonomická v Prahe, napríklad jej fakulta štatistiky a informatiky. Za štandard porovnateľný so západoeurópskymi ekonomickými školami považuje dekan Fakulty sociálnych vied UK Jan Ámos Víšek aj Inštitút ekonomických štúdií (IEŠ).

„Riaditeľ Medzinárodného menového fondu nedávno napísal riaditeľovi inštitútu ospravedlňujúci list, že nemôže dať všetkých desať štipendií pre východnú Európu len našim študentom. Hoci v konkurze obsadili prvých desať miest,” odpovedá J. Á. Víšek na otázku, prečo je IEŠ naozaj kvalitný.

Inštitút má šťastie aj na pedagógov zo zahraničia, najmä z radov českých exilantov pôsobiacich v Amerike. Ponuku prednášať ako externisti neodmietajú ani úspešní podnikatelia, ministri či iní verejní činitelia.

„Nemáme problém ich zohnať. U nich to totiž nie je otázka peňazí, ale prestíže. Mnohí patria medzi dobre zarábajúcu vrstvu, napriek tomu u nás učia za relatívne malú odmenu,“ tvrdí J. Á. Víšek. Jednu polovicu dňa trávia vo firme či na ministerstve, druhú medzi študentmi. Horšie to je so špičkovými kmeňovými učiteľmi. Je ich málo.

Zahraniční lektori prednášajú po anglicky aj v prvom ročníku bakalárskeho štúdia. Záujem o IEŠ je podľa neho „obrovský“, mnohí študenti prichádzajú v rámci výmenného programu Sokrates. Vlani počas zimného semestra takto prišlo na UK tristo poslucháčov. Až jedna pätina na IEŠ. Na prednáškach prvého ročníka magisterského štúdia tak sedelo dvadsať kmeňových študentov a šesťdesiat zahraničných. Výmena však funguje aj opačne.

Štyrikrát viac

Absolventi inštitútu nemajú so zamestnaním problém, získavajú významné posty. „V druhom ročníku si ich zamestnávatelia doslova draftujú, študenti posledných ročníkov sú už väčšinou zadaní,“ vraví J. Á. Víšek.

Najlepšiu východiskovú pozíciu na trhu práce podľa neho zabezpečujú dva tituly z fakulty sociálnych vied, jadrového a fyzikálneho inžinierstva, právnickej či matematicko-fyzikálnej fakulty. Ak je jeden z nich PhD., ešte lepšie. „Takíto absolventi zarábajú vysoko nad priemerom ostatných absolventov,“ dodáva dekan. Hoci exaktné štatistiky nemá, ich nástupný plat odhaduje na 80-tisíc českých korún v hrubom za mesiac, čo je zhruba štvornásobkom českej priemernej mzdy.

Foto – Miro Nôta