Definitívna podoba budúcoročného rozpočtu záleží aj od toho, či sa koalícia dohodne na zmenách v dlhovej brzde. Vo vnútri koalície je spor, či by súčasťou ústavného zákona o dlhovej brzde mal byť aj záväzok zastropovať celkový výber daní a zabrániť tak ich rapídnemu zvyšovaniu. Podľa viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora takýto záväzok do dlhovej brzdy nepatrí. V rozhovore pre TREND tiež hovorí, prečo budú ceny rásť len krátkodobo a napríklad aj to, čo pre NBS znamená obvinenie, ktorému čelí guvernér Peter Kažimír.

NBS
Neprehliadnite

Bankový sektor už ku koncu augusta zarobil viac ako za rok 2020

Čo rozhodlo o tom, že katastrofické predpovede o krachu ekonomík sa nenaplnili?

Keď som hovoril ešte na začiatku krízy s predstaviteľmi štátu, tak oni hovorili, že miera nezamestnanosti stúpne až na dvadsať až tridsať percent. My sme stále hovorili, že to bude do desať percent, v tomto smere sme verili, že po príchode vakcíny sa situácia zlepší. Práve preto mohli byť hospodárske politiky dočasné a silné, najmä kurzarbeit. Preto keď nastal šok, nebol dôvod nepomáhať ekonomike. Nastal klasický prípad toho, keď štát má aj podnikateľom pomôcť preklenúť ťažké obdobie. Práve tieto schémy boli veľmi účinné, zároveň sa veľmi rýchlo zaviedol odklad splátok a nebolo treba panikáriť.

Inflácia poľaví

V nedávnej prognóze už NBS riešila skôr infláciu ako krízu. Je už ekonomika v takom stave, že pandémia nie je hlavnou témou?

Čoraz menej je pandémia dôležitou ekonomickou témou, no stále vnímame riziká, keďže grécka abeceda je dlhá a hrozia ďalšie varianty vírusu. So stúpajúcou zaočkovanosťou každá ďalšia vlna pandémie znamená menej vážne následky pre zdravotníctvo ako vlna predtým. Preto sme v júni nabádali veľmi intenzívne na očkovanie, pretože očkovanie priamo šetrí peniaze v ekonomike. Sú krajiny, kde je zaočkovanosť vysoká a takmer žiadne opatrenia nemajú. My, bohužiaľ, zaostávame.

Z prognózy NBS vyplýva, že slovenská ekonomika za dva štvrťroky stratí na spotrebe miliardu eur. Ako miera zaočkovanosti vplýva na výkon ekonomiky a spotrebu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa