Zavedenie ruských sankcií prispelo k ďalšej mohutnej vlne deglobalizácie. Spolu s ňou sa hovorí o konci dolára ako o globálnej mene, ktorá je jedným z hlavných pilierov postavenia Spojených štátov vo svete. Pre mnohých sa automaticky objavuje otázka: kedy stratí dolár svoju pozíciu a nahradí ho čínsky jüan?

Následky použitia dolára ako zbrane voči Rusku boli rýchle. Tým, že Západ zablokoval polovicu ruských devízových rezerv, mnohé krajiny sa začali obávať o svoje aktíva držané v dolároch.

Svet sa odvracia od dolára

„Toto je začiatok konca monopolu dolára vo svete,“ povedal Vjačeslav Volodin, hovorca Dumy. „Každý, kto drží peniaze v dolároch, si nemôže byť istý, že Spojené štáty neukradnú jeho peniaze“.

Rusko neostalo iba pri ostrých vyjadreniach. Vladimír Putin požaduje od „nepriateľských“ krajín platby v rubľoch za zemný plyn s potenciálom rozšírenia mechanizmu aj na ostatné komodity.

V polovici apríla čínsky ropný gigant CNOOC oznámil, že odchádza zo Spojených štátov, Spojeného kráľovstva a Kanady. Dôvodom sú obavy spoločnosti z možnosti zavedenia sankcií na jej aktíva.

V rovnakom čase Saudská Arábia oznámila, že zvažuje predaj ropy v čínskych jüanoch, čím by narušila 70-ročný priateľský vzťah so Spojenými štátmi.  

Medzitým indická centrálna banka hľadá možnosti, ako obchodovať s Ruskom na základe vzájomného vyrovnávania obchodov v rubľoch a rupiách.

Rusko vyzvalo krajiny BRIC, aby vytvorili spoločný platobný systém, ktorý by bol založený na podpore ich domácich mien. Cieľom je nahradiť americký dolár pri ich vzájomnom obchodovaní.

Tento týždeň dokonca izraelská centrálna banka oznámila, že vo svojich devízových rezervách znižuje podiel amerického dolára a navyšuje podiel čínskeho jüanu.

Všetko z dlhodobého hľadiska smeruje k tomu, že pozícia dolára sa začne čoskoro oslabovať a s ňou príde o globálnu hegemóniu aj americký dolár, tvrdí Ray Dalio.

Smrť amerického dolára sa predpovedala už mnohokrát v minulosti. No nič zásadné sa nestalo. Bude to tentokrát iné? Aký potenciál vystriedať pozíciu dolára má jüan? A kedy by sa to mohlo stať?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa