V posledných dvoch týždňoch nastal tektonický zlom vo svetových geopolitických, ekonomických aj finančných vzťahoch. Pod povrchom to vrelo roky, no ukrajinská vojna dáva priechod novým vzťahom na povrch. Tie poukazujú na odklon od americkej hegemónie nielen v politickej, ale aj finančnej oblasti.

Bola to nukleárna zbraň vo forme zmrazenia dolárových devízových rezerv ruskej centrálnej banky, ktorá otriasla krajinami po celom svete. Každý sa zrazu pýtal, či podobné odstrihnutie od vlastných rezerv sa nemôže stať aj jemu. Netrvalo dlho a štáty začali podnikať prvé kroky k diverzifikácii a ochrane svojho majetku.

Najvýraznejší z nich sa objavil v utorok s plánmi Saudskej Arábie začať obchodovať ropu s Čínou v čínskych jüanoch. Možno ide o malý krok pre Saudskú Arábiu, no dramatický pre ľudstvo. Globálne obchodovanie komodít a ropy obzvlášť, je jedným zo základných pilierov americkej dolárovej dominancie.

Plány Rijádu sa javia ako priamy útok nielen na rezervný status americkej meny, ale aj na svojho doterajšieho najbližšieho vojenského spojenca, Washington.

Priateľstvo sa začalo aj skončilo vojnou

Keď vznikol systém, ktorý takmer 50 rokov podporoval dominanciu amerického dolára, udržoval relatívnu rovnováhu v arabskom svete a zabezpečoval stabilný trh s ropou, písal sa rok 1974.

Keď Egypt a Sýria napadli v jomkipurskej vojne Izrael, bolo to ďalšie poníženie arabských vojsk. Nasledovalo embargo na predaj ropy spojencom Izraelu a cena ropy v Spojených štátoch vzrástla z 3 na 11 dolárov za barel. Prišla stagflácia. Washington potreboval nájsť riešenie katastrofálnej situácie.

V tajnej dohode medzi Washingtonom a Rijádom, ktorá sa až po dekádach dostala na oči verejnosti, sa Spojené štáty zaviazali k vojenskej ochrane Saudskej Arábie výmenou za predaj ropy v amerických dolároch. Na základe dohody vznikol de facto „petrodolár“, ktorého princíp fungovania bol jednoduchý.

Saudi vyťažili ropu, predali ju do zahraničia. Za zinkasované peniaze si kúpili americké zbrane a zvyšok investovali do amerických vládnych dlhopisov. Svoje bohatstvo aj krajinu držali v bezpečí. Profitovali z toho obaja. Všetko sa však začalo v novom storočí meniť.

Z priateľa vyvrheľ

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa