Kde platí dane človek žijúci v zahraničí
pravna_odpovede
pravna_odpovede
Kde platí dane človek žijúci v zahraničí
Kde platí dane človek žijúci v zahraničí

Kde platí dane človek žijúci v zahraničí

Už tri roky žijem v Česku, kde mám hlavný pracovný pomer. Musím na Slovensku podávať daňové priznanie, alebo mám povinnosť si urobiť ročné zúčtovanie? Aké sú moje povinnosti?

V tomto prípade treba určiť otázku daňovej rezidencie t.j. kde podáte daňové priznanie z celosvetových príjmov za rok 2009. Táto otázka je vždy individuálna a nedá sa zovšeobecniť a preto sa vychádza vždy z podmienok činností – výkonu (zdroj a miesto zdroja) v priebehu zdaňovacieho obdobia nakoľko rezidencia sa posudzuje za kalendárny rok.

Každý štát má v rámci vlastných vnútroštátnych (svojich) daňových predpisov spôsob určenia rezidencie t.j. kedy je osoba považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou.

Z otázky sa dá vyvodiť že ste občiankou SR s trvalým pobytom na Slovensku a že máte v ČR pracovnoprávny- vzťah (pracovná zmluva na dobu neurčitú). Ste súčasne poistená, ako do zdravotnej poisťovne, tak do sociálnej poisťovne v ČR a taktiež platíte v ČR daň z príjmov zo závislej činnosti. V Českej republike máte byt alebo prenájom a zdržujete sa na území ČR celý rok.

Z daného ako občianka SR s trvalým pobytom na území SR podľa domáceho zákona SR o dani z príjmov (§ 2 písm. d) ste považovaná za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou na území SR (príjem je zo zdroja v zahraničí). No súčasne ste aj daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou v ČR, nakoľko sa zdržujete v ČR počas celého roka a zdroj príjmov máte z ČR.

Z dôvodu, že dochádza pri určení daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou ku konfliktu dvojitej rezidencie, vstupuje v takomto prípade za účelom určenia, kde zdaniť celosvetové príjmy – (rezidencia) rozhraničujúce kritéria, ktoré sú zakotvené v Zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a ČR vydanej v Zbierke zákonov pod číslom 238/2003 Z.z. a to konkrétne v Článku 4- rezident. V danom článku sa píše, že dotyčná osoba sa považuje za rezidenta len toho štátu v ktorom má stály byt- považuje sa aj prenájom bytu. Ak má stály byt v oboch zmluvných štátoch, považuje sa za rezidenta len toho štátu, ku ktorému má užšie osobné a hospodárske vzťahy (stredisko životne dôležitých záujmov) – v článku je to pomenované, čo je stredisko životných záujmov, alebo ak nemá stály byt v žiadnom štáte považuje sa za rezidenta len toho štátu v ktorom sa zdržiava.

V zmysle vyššie uvedeného som toho názoru, že spĺňate podmienky daňovej rezidencie na území ČR a keďže podľa otázky nemáte na území SR žiadne iné príjmy, nie ste povinná podať daňové priznanie na území SR.

Ročné zúčtovanie preddavkov na dani z príjmov na základe žiadosti, Vám mal urobiť český zamestnávateľ, ak sa tak nestalo potom treba podať daňové priznanie na území ČR z príjmov, ktoré ste tam dosiahli a to v súlade s českým daňovým právom.

Treba tiež povedať že forma preukazovania rezidencie osoby na daňové účely nie je zakotvená v žiadnej daňovej legislatíve SR. Preto je možné použiť akúkoľvek formu a spôsob preukázania, (ak by správca dane vyzval dotyčnú osobu), no však najlepšie je, keď o rezidencii vydá potvrdenie zahraničný správca dane.

Autor je daňový poradca.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Kde platí dane človek žijúci v zahraničí