TREND o týchto skutočnostiach informoval a zároveň sa podrobnejšie pozrel na to, kto sú členovia tejto komory a aké je jej postavenie. Všetci oslovení respondenti, ktorí by podľa webovej stránky komory mali byť jej členmi alebo spolupracovníkmi, takýto vzťah popreli.

Od Kanadskej obchodnej komory vedenej Josephom Burzom sa dištancovalo veľvyslanectvo Kanady na Slovensku: „Takzvaná Kanadská obchodná komora v Bratislave nie je oficiálnou kanadskou inštitúciou a nemá žiadne oficiálne vzťahy s kanadskými štátnymi inštitúciami. Veľvyslanectvo Kanady v Bratislave nemá s touto organizáciou žiadnu spoluprácu ani akékoľvek väzby,“ reagoval pre TREND predstaviteľ kanadského veľvyslanectva Dušan Pastorek.

Faktom je, že obchodné komory cudzích štátov nemávajú diplomatický status a fungujú len ako občianske združenia. Pozícia Kanadskej obchodnej komory je však špecifická v tom, že veľvyslanectvo Kanady uprednostňuje spoluprácu s Americkou obchodnou komorou.

Na jej pôde spoločne zriadili Kanadský výbor, kde sa združujú viaceré kanadské spoločnosti. Dôvodom je fakt, že ich na Slovensku nepôsobí dosť, aby bolo možné efektívne financovať „program a aktivity nezávislej Kanadskej obchodnej komory,“ uvádza sa na webstránke Kanadského výboru pod hlavičkou Americkej obchodnej komory.

Viacerí ľudia, ktorých Kanadská obchodná komora pod vedením Josepha Burzu uvádza ako svojich členov či poradcov, sa voči takémuto zaradeniu ohradili. Medzi VIP poradcov a konzultantov je zaradený aj bývalý guvernér NBS a predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ivan Šramko. „Nikdy som s nikým z Kanadskej obchodnej komory nehovoril, nemali sme žiadne stretnutie ani spoluprácu, vôbec žiadny kontakt,“ uvádza pre TREND Ivan Šramko.

Kanadská obchodná komora si vymýšľa členov a poradcov

Ivan Šramko Zdroj: Maňo ŠtrauchRovnako reaguje aj bývalý člen vlády za Smer-SD a súčasný predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek, ktorý je na stránke Kanadskej obchodnej komory uvedený ako VIP člen. „Predseda ÚRSO nie je a nikdy nebol členom tejto organizácie,“ uviedol pre TREND hovorca ÚRSO.

Zoznam spoločností, ktoré Kanadská obchodná komora uvádza na svojej stránke ako svojich členov, je dlhý. Všetky, ktoré TREND oslovil, však uvádzajú, že s touto organizáciou nemajú nič spoločné. „My sme členmi Holandskej obchodnej komory, určite nie kanadskej,“ reaguje hovorca poisťovne Union Matej Neumann.

„Slovenské národné divadlo nie je členom Kanadskej obchodnej komory,“ uvádza hovorkyňa divadla Izabela Pažítková. „Ani Tatra banka, ani Tatra Leasing nie sú členmi Kanadskej obchodnej komory. Informácie uvedené na webovej stránke tejto organizácie sú neaktuálne, poprosíme ich o odstránenie loga,“ reaguje hovorkyňa banky Zuzana Žiaranová.

Joseph Burza pred rokom informoval, že na jeho pozvanie pricestuje do Bratislavy zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg. Médiám prezradil aj konkrétne detaily návštevy, ktoré obsahovali prednášku na súkromné pozvánky pre 650 ľudí, a stretnutie s nemenovaným ministrom. Návšteva sa nikdy neuskutočnila.

Aktualizácia 5. 4. 2019

"Nezrovnalosti v krátkom čase napravíme," uvádza Joseph Burza v stanovisku pre TREND. Z jeho vysvetlenia vyplýva, že medzi členov a spolupracovníkov Kanadskej obchodnej komory zaraďuje automaticky zrejme každú významnejšiu osobnosť, či firmu, ktorá s komorou prišla do akéhokoľvek kontaktu.

"Tatra Leasing bol našim platiacim členom za pôsobenia Igora Horváta, pričom sme ho nechali aj po uplynutí oficiálneho členstva ako neplatiaceho člena. Pán Ivan Šramko mal ešte ako guvernér NBS na pôde komory prednášku a pán Jahnátek pôsobil určitý čas v Kanade a poskytol rozhovor pre náš časopis, pričom sme ho evidovali ako čestného neplatiaceho člena. Poisťovňa UNION mala platenú reklamu v našej knihe, pričom sme ju nechali ako neplatiaceho člena z dôvodu bezplatnej propagácie poistenia turistov do Kanady.

Poznámka: Privatbanka patrí skupine Penta rovnako ako vydavateľstvo News and Media Holding, ktorého súčasťou je TREND.