M. Kočner má nástroje, aby si majetky pred zhabaním zachránil. Aj preto, že prokuratúra viaceré firmy a nehnuteľnosti nezaistila. Sudca, ktorý rozhodoval o jednom z prípadov, za to prokuratúru aj kritizoval. Podľa neho mala zaistiť aj Kočnerove obchodné podiely vo firmách. Tie majú podľa účtovných závierok vyššiu hodnotu ako nehnuteľnosti, na ktoré mu siahla. TREND si na majetok obvineného posvietil v spolupráci s Finstatom.

Čo mu zostalo

Kočner nie je štandardný podnikateľ, ktorý by manažoval ľudí a niečo vyrábal. Je to dobrodruh – skupoval problémové pohľadávky, cez ktoré sa snažil ovládnuť firmy alebo ich majetok. Lákali ho najmä nehnuteľnosti. Zaujímavé je, že väčšina z firiem bola nejakým spôsobom namočená do jedného alebo viacerých prípadov, v ktorých Kočner čelí ďalším obvineniam. Napríklad z trestného činu poškodzovania veriteľa či neodvedenia dane a poistného.

Jednoznačne ide o zaujímavé podniky, vychádzajúc aj z ich účtovných závierok alebo z informácií v katastri. Štyri najvýznamnejšie firmy, v ktorých podnikateľ figuruje, vlastnia aktíva s účtovnou hodnotou 58 miliónov eur. Práve ony predstavujú majetok, na ktorý mu prokurátor nesiahol. Prečo?

Prepadnúť mohlo všetko

Prokuratúra sa oprela o paragraf Trestného poriadku, ktorý umožňuje zhabanie celého majetku. Ten sa využíva vtedy, „ak je obvinený stíhaný pre trestný čin, za ktorý vzhľadom na povahu a závažnosť činu a na pomery obvineného treba očakávať uloženie trestu prepadnutia majetku a je obava, že výkon tohto trestu bude zmarený alebo sťažený“, hovorí advokátka právnickej kancelárie Eversheds Sutherland Dvořák Hager Petra Štrbová Marková.

Zaistenie majetku sa vzťahuje len na to, čo obvinený vlastní priamo, nie čo vlastnia jeho firmy

Takto sa dajú podľa nej zaistiť aj obchodné podiely, aby ich obvinený nemohol prevádzať na tretie osoby. Prokuratúra mohla tento postup využiť pri Kočnerových firmách Správa a inkaso pohľadávok a Správa a inkaso zmeniek, ale nespravila to. Prvá vlastnila osem bytov v apartmánovom dome v centre Bratislavy, okrem toho aj byty a priestory v luxusných rezidenciách Five Star Residence a Bonaparte.

Aj Kočnerovi zaistili časť majetku. To najcennejšie si schoval

Šport Hotel na Donovaloch Zdroj: Oliver Krupka

Aj Kočnerovi zaistili časť majetku. To najcennejšie si schoval

Residence Hotel tiež na Donovaloch Zdroj: Oliver Krupka

Byty išli k dcére

Po zaistení Kočnerovho majetku začala

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa